Politikai kéregmozgás Felvidéken

2010. június 14., hétfő, Máról holnapra

Ha Szlovákiában az utóbbi idők — akár az utóbbi négy esztendő — politikai átrendeződéseit nyomon követtük, amelyek a hét végi parlamenti választások politikai erői küzdelmének végeredményében csapódtak le, akkor elégedettek lehetünk: a Robert Fico vezette Smer megnyerte ugyan a választásokat, de ha a jobbközép pártcsoportosulások állják adott szavukat, hogy nem lépnek vele koalícióra, akkor a nacionalista baloldal pártja nem tud kormányt alakítani.

Húsz év után a magyarfaló Meciar pártja el sem érte a parlamenti bejutási küszöböt, megkergült politikai rokona, Ján Slota éppen hogy átlépte az ötszázalékos határt, de Fico és Slota esetleges összefogása sem elegendő ahhoz, hogy a kormányzásra esélyesebb jobbközép koalíciót háttérbe szorítsák.

Magyar vonatkozásban meglepetésnek számít az, hogy a Csáky Pál vezette Magyar Koalíció Pártja, az MKP az öt százalék alatti eredményével nem jutott be a parlamentbe, pedig az utolsó pillanatig a közvélemény-kutatások erre esélyesnek minősítették. Bejutott viszont a Bugár Béla vezette Híd — Most párt, amely mindössze tizenegy hónappal ezelőtt lépett a szlovákiai politikai porondra, s amely magyar—szlovák pártként határozta meg önmagát. Bugár pártját a 8,1 százalékos győzelemhez információink szerint az észak-szlovákiai nem magyar szavazók is hozzásegítették.

A felvidéki magyarság számára ideális az lett volna, ha mindkét magyar párt bekerül a pozsonyi parlamentbe, azaz ha az MKP a maga 4,3 százalékát is bevihette volna, s ezzel a szlovákiai magyarság esetében a 13 százalékos képviselethez közelít.

Egyik szemünk nevet tehát, amikor azt tapasztaljuk, hogy a nyelvhasználati törvényekkel, a Beneš-dekrétumokkal, a Trianont éltető emlékjelek határ menti elhelyezésével és a Malina Hedvig-féle ügyekkel megalázott és megnyomorított magyarság az új politikai koalíció szerint lélegzethez juthat, másrészt viszont előrejelzésként azt is érzékelnünk kell: a Híd — Most a választási kampányban például annak adott hangot, hogy a kettős állampolgárságot megszavazó magyar parlamenti törvény elfogadását egy későbbi időpontra kellett volna halasztani. Holott mindenki számára világos, hogy Robert Fico, Slota és Meciar ebben az esetben is a farkas és a bárány meséhez igazodva a magyar kártyát játszotta volna ki.

Ha viszont létrejön a szlovákiai jobbközép koalíció, a kérdés az, hogy Bugárnak a magyarokat a szlovákokhoz közelítő pártja milyen mértékben és milyen eredménnyel tudja a magyarságot megalázó törvénykezést és ennek alkalmazását megváltoztatni, s az új magyar kormányzattal milyen eséllyel tud zöld ágra vergődni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 148
szavazógép
2010-06-12: Kiscimbora - :

Álruhás delfinek

Palackorrú delfin, vannak furcsa rokonaid? Ha igen, képzeld csak el, milyen család az, ahol az egyik másod-unokatestvér hatszor nagyobb a másiknál, a nagybácsi bőrét pedig tetőtől talpig csatákban szerzett hegek borítják.
2010-06-14: Közélet - :

Virágos Sepsiszentgyörgy

A környezetvédelmi világnap alkalmából értesítették Sepsiszentgyörgyöt, hogy a növény kategóriában első helyezést ért el a város a Milliónyi ember, milliónyi növény nevű, a környezetvédelmi minisztérium által szervezett országos zöldmozgalom harmadik kiadásán. A mozgalom honlapján közzétett eredmények szerint a városháza 303 önkéntest mozgósított, aki összesen 30 900 növényt ültetett el. (vop)