Terítéken a bizalmatlansági indítvány
A parlament ma szavaz az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványról, amelynek elfogadása a kormány bukását jelenti, elutasítása esetén azonban a parlament által is automatikusan elfogadottnak tekinthetők a kabinet által javasolt megszorító intézkedések.
* Az RMDSZ Állandó Tanácsa tegnap elfogadott határozata szerint a szövetség támogatja a kormány intézkedéseit, ugyanakkor bizonyos reformintézkedések alkalmazására és felgyorsítására van szükség ahhoz, hogy azok hatékonyak legyenek ― nyilatkozta tegnap Markó Béla RMDSZ-elnök. ,,Az RMDSZ csak akkor fogadhatja el ezeket a megszorító intézkedéseket, ha azokkal egyszerre hatékony reformot valósítanak meg" ― szögezte le, hozzátéve: elsősorban a decentralizációs folyamat folytatására és felgyorsítására gondol. ,,Megismételtük, hogy az egészségügyben hozott intézkedések minősülnek a leghatékonyabb kormányzati reformintézkedésnek, mivel a kórházak többsége átkerül a helyi és megyei önkormányzatokhoz. Ugyanilyen intézkedések kellenek más területeken is" ― vélekedett Markó. Ugyanakkor azt mondta: rendkívül fontos, hogy ebben a hónapban elfogadják az oktatási törvényt, a decentralizáció révén pedig újragondolják az egész állami adminisztrációt. Markó emlékeztetett: a bizalmatlansági indítványról szóló szavazásra vonatkozó döntést az RMDSZ parlamenti frakciók múlt héten hozták meg. ,,Úgy döntöttünk, támogatjuk a kormány megszorító intézkedéseit az elfogadott módosításokkal, mint a minimális nyugdíjak szinten tartása, ezt például az RMDSZ javasolta, vagy a megszorítások korlátozott ideig, december 31-ig történő alkalmazásával. Tehát ideiglenes intézkedésekről van szó. Az természetes, hogy a kormánykoalíció részeként nem szavazhatjuk meg a bizalmatlansági indítványt. Akkor ki kellene lépnünk a kormányból" ― összegzett Markó. * Az EMNT három régióelnöke azzal a felhívással fordult tegnap az RMDSZ honatyáihoz, hogy ,,ne szavazzanak meg, ne vállaljanak felelősséget olyan törvényért, amely csak elmélyíti a válságot, és mélynyomorba, a lét peremére szorít több százezer embert". * Adrian Năstase, az SZDP országos választmányának elnöke tegnap azt mondta, a hatalom és az ellenzék közötti 22 szavazatos különbség túl nagy ahhoz, hogy be lehessen hozni, és a Boc-kabinet elleni bizalmatlansági indítvány átmenjen.
Tőkés László ellen a liberálisok
A Nemzeti Liberális Párt (NLP) vezetősége tegnap egyhangúlag döntött arról, hogy európai parlamenti képviselői Tőkés László EP-alelnöki tisztsége ellen szavaznak. Az NLP egyúttal felszólította a kormányzó Demokrata Liberális Pártot, hogy helyezkedjen ugyanerre az álláspontra. Crin Antonescu, az NLP elnöke a döntés után adott nyilatkozatában ugyanezt kérte az összes román európai parlamenti képviselőtől, hangsúlyozva: a Tőkés László személyét illető ellenszavazatukkal a ,,nemzeti méltóságot" kell védeniük. Antonescu szerint Tőkés tevékenysége a román állam ellen irányul, jelölésével pedig sérül Románia szuverenitása. Mircea Ionescu Quintus, az NLP tiszteletbeli elnöke ugyancsak a tegnapi döntés után úgy nyilatkozott: Tőkés az elmúlt tizennyolc évben a ,,román állam ellenfeleként" ténykedett. Felhívta a figyelmet: a volt erdélyi magyar református püspök román állampolgár, ezért bárhol is legyen, Románia és a román állampolgárok érdekeit lenne köteles képviselni. A román liberális vezetők ugyanakkor leszögezték: ez az álláspontjuk nem változtat azon a szándékukon, hogy az RMDSZ-szel és a magyar állammal továbbra is fenntartsák az együttműködésen alapuló jó viszonyt. Az EP alelnöki tisztségéről a mai strasbourgi plenáris ülésen szavaznak, Tőkés Lászlót az Európai Néppárt frakciója jelölte, miután Schmitt Pál korábbi alelnököt a Magyar Országgyűlés képviselőjévé, majd elnökévé választották.
Korszerűbb felszerelés a határrendőrségnek
Vasile Blaga közigazgatási és belügyminiszter tegnap azt nyilatkozta, hogy a határrendőrséget ezer új gépkocsival, harminckét hajóval és ellenőrző műszerekkel látják el 370 millió euró összértékben. Blaga szerint a felszerelést teljes mértékben európai pénzből finanszírozták a Schengeni övezethez való csatlakozásra való felkészülés részeként.