LEFELÉ A LEJTŐN. Egymást érik a közvélemény-kutatások, most a liberálisok megrendelésére készített június 4—6. között egy felmérést a GSS. Ha holnap államelnök-választást tartanának, a szavazatok 33,8 százalékával Crin Antonescu liberális vezető kerülne ki győztesen a megmérettetés első fordulójából, Pontának a szavazatok 27,1 százaléka jutna, Băsescu a maga 11,7 százalékával már nem kerülne be a második fordulóba.
Ha Mircea Geoană indulna a választásokon, akkor a voksok 10,7 százalékát nyerné el, Corneliu Vadim Tudor, Kelemen Hunor, illetve Elena Udrea a szavazatok 4,4, 2,5 és 0,9 százalékát kapná. Drasztikusan csökkent Traian Băsescu népszerűsége, hiszen a megkérdezettek csupán 15,7 százaléka találja rokonszenvesnek az államfőt. Emil Boc miniszterelnök ebből a szempontból még Băsescunál is rosszabbul áll: a felmérésben résztvevőknek csupán a 8,3 százaléka vélekedett pozitívan róla. Sokkal jobban teljesített azonban Călin Popescu Tăriceanu korábbi miniszterelnök: kedvelőinek tábora 21,8 százalékot tesz ki. Cristian Diaconescu, a függetlenek hosszú nevű pártjának elnökét a válaszadók 20,2 százaléka találja rokonszenvesnek. (Realitatea)
TUDTÁK, CSAK NEM MONDTÁK. Egymást érik a meghökkentő nyilatkozatok a kormánypárt jeles tagjai, illetve az Emil Boc miniszterelnök szűk környezetéhez tartozók részéről. Vasile Blaga például kijelentette, tavaly január óta tudtak a válság méretéről, de nem tettek ellene semmit, amit ma már nagyon sajnál. Andrea Vas-Paul, a miniszterelnök gazdasági tanácsadója meg azt tartotta fontosnak elmondani, hogy a 25 százalékkal megkurtított fizetések jövő év elején sem állnak helyre, a nyugdíjakat meg akkor emelhetik vissza jelenlegi színvonalukra, ha közben sikerül rendet teremteni a betegnyugdíjak és a szociális segélyek háza táján. (Adevărul)
ISMÉT KÖLCSÖN KELLENE. Új IMF-megállapodásra van szükségünk, ez új kölcsönt jelent — nyilatkozta Vasile Blaga belügyminiszter. Hangsúlyozta, erről még nem tárgyaltak a kormányban, de meggyőződése, hogy a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank már egyeztetett a kérdésről. (Realitatea)
SZELEKTÍV HÍRKÖZLÉS. Emil Boc kormányfő múlt hét végén váratlanul megjelent a tévéképernyőkön, és mintha más világból érkezett volna, örömmel jelentette: a luxusnyugdíjak újraszámítására vonatkozó törvénytervezet elfogadottnak minősül, mivel senki sem nyújtott be bizalmatlansági indítványt ellene. Hogy ugyanez a törvény rendeli el az összes nyugdíj 15 százalékos csökkentését, arról elfelejtett szólni, miközben arról gagyogott, abban reménykedik, senki nem óvja meg azt. Csinos csúsztatás. (Antena3)
NINCS PÉNZ MÉG FEGYVERKEZÉSRE SEM. Sok emberben felmerült a gyanú, azért készül az államfő a kormánnyal karöltve a nagyon szigorú megszorító intézkedések bevezetésére, hogy Romániának legyen pénze megvásárolni az Egyesült Államoktól azt a huszonnégy, több mint harmincéves F16-os harci repülőgépet, melynek beszerzéséről a Legfelső Védelmi Tanács márciusban már döntött. Igaz, a parlamentnek még nem volt alkalma e kérdésben véleményt nyilvánítani. Most Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter arról beszélt: személy szerint nem látja, a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben Románia miként tudná a bruttó hazai termék egy százalékát katonai felszerelések vásárlására fordítani. (Realitatea)
A SZENÁTUSON A MAGYARSÁG SZEME. A szenátusban rosszul áll a tanügyi törvény ama előírásának megszavazása, miszerint az elkövetkezőkben a kisebbségiek anyanyelvükön tanulhassák Románia földrajzát és történelmét. Iulian Urban demokrata-liberális szenátor, a jogi bizottság elnöke ragaszkodik e cikkely törléséhez. A törvényről a szenátusnak kell kimondania a végső szót, s ha lehet, még idén, hogy ősztől érvénybe léphessen. (Jurnalul naţional)