Magyar tükör

2010. június 15., kedd, Világfigyelő

A szlovák választások eredménye — a Magyar Koalíció Pártja 4,3 százalékos aránnyal húsz év után nem került a parlamentbe, ott van viszont Bugár Béla néhány hónapja alapított Most-Híd elnevezésű pártja, amelynek szlovák, ruszin, cigány tagjai is vannak! — alaposan meglepte a magyar közvéleményt s természetesen a pártokat is. A magyar—szlovák viszony jövője azon múlik, hogy ki alakíthat kormányt Szlovákiában…

* A szocialista párt élesen bírálta a kormányt, amely szerinte rosszul időzítette a kettős állampolgársági törvényt, s ezért mintegy karanténba zárta, elszigetelte a Magyar Koalíció Pártját, és közvetlenül is hozzájárult az időközben a teljes vezetőséggel együtt lemondó Csáki Pál pártjának kudarcához. * Hasonló, s a kormány felelősségét nevesíti a Jobbik véleménye is, míg az LMP abban bízik, hogy Fico — ha ugyan sikerül kormányt alakítania, amit kétlünk — nem Slota fasiszta pártjával borul ismét össze. Kérdéses persze, hogy sikerül-e, talál-e más partnert, mert ha nem, jobboldali koalíciós kormány alakulhat, amelynek esetleg Bugár Béla pártja is tagja lehet... * Tudhatjuk már, ha az MSZP belejön a bírálatba, nem ismer határokat. Mialatt az újra aktivizálódó Gyurcsány Ferenc ismét élesen bírálta pártja szerinte minden fantáziát nélkülöző, bátortalan politikáját, a pártelnök Lendvai Ildikó, a Fidesz alkotmánymódosító törvényjavaslatai kapcsán, a demokrácia szűkítésével vádolja a nagy parlamenti többségével visszaélő Fideszt és az Orbán-kormányt. Furcsa ezt hallani egy olyan párt vezetőjének a szájából, akinek a kormánya 2006 hosszú, forró őszén nem épp demokratikus eszközökkel verette szét Budapest utcáin a békés tüntetőket. Persze, mondhatjuk, a szocialisták félnek az esetleges — de többször beígért — elszámoltatásoktól, s máris boszorkányüldözést emlegetnek... Noha egyelőre még csak bizonyos korrupciós botrányok miatt kezdődött vizsgálat szocialista politikusok ellen. * Mialatt az ellenzék a kákán is csomót keres, hiszen a Fidesz-többségű parlament teljes lendülettel dolgozik, s egyre-másra jönnek az új törvények, törvénymódosítások, jól látható, hogy három ellenzéki párt egymással sem ért egyet, a szocialista politikusok még magukkal sem, noha a magyar parlamenti házszabály szerint egy módosító indítványhoz, törvényjavaslathoz hetvennyolc képviselő szavazata szükséges, ami azt jelenti, hogy a szocialistáknak együtt kell szavazniuk a Jobbikkal. Erre pedig belátható időn belül aligha kerülhet sor, ami jelzi a mai parlamenti ellenzéki politizálás esélyeit... * Az egészségügyi tárca is megkezdte a munkát, bejelentették, hogy szeretnék megszüntetni a fiatal orvosok ,,röghöz kötöttségét". A mai törvény szerint a végzős orvosnak négy évig kötelező egy munkahelyen dolgoznia, ha ezt nem vállalja, vissza kell fizetnie taníttatásának több millióra rúgó költségét. Ami meglehetősen feudális viszonyokat tételez az egészségügyben. * A Népszabadság értesülései szerint a Fidesz nem Sólyom Lászlót jelöli újra a köztársasági elnöki pozícióra, hanem Schmitt Pál jelenlegi házelnököt, akinek posztjára, megválasztása esetén Kövér László, a Fidesz választmányának elnöke lehet esélyes. Hét végén alkotmányjogászok, politológusok, politikusok részvételével konferencia zajlott Budapesten Sólyom László ötéves államfői tevékenységéről, és az értékelések zöme alapvetően pozitívan ítélte meg az államelnök munkáját...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 158
szavazógép
2010-06-15: Világfigyelő - :

Hogyan tovább, Belgium? (Flandria és Vallónia: függetlenül összetartozni)

Szinte bizonyosan lazábbá válik Belgiumban a két fő országrész, a holland ajkú Flandria és a francia nyelvű Vallónia viszonya a flamand függetlenségpártiak győzelmét hozó hét végi választás után, kérdés azonban, hogy meddig tud a két régió távolodni az ország szétszakadása nélkül.
2010-06-15: Világfigyelő - Csinta Samu:

Röviden

Nem nyugszanak a kedélyek Kirgíziában
Folytatódott hétfőre virradóan a kirgiz és az üzbég lakosság tagjai közötti tűzharc Kirgizisztán déli részén. Közben a biskeki átmeneti kormány kérésére újabb repülőgép érkezett meg a válságövezetbe az Egészségügyi Világszervezet segélyrakományával.