A város fejlődésének állnak útjában

2010. június 17., csütörtök, Máról holnapra

Fölöttébb szűkmarkú és korántsem polgári módon viselkedik az a hadügyér, aki alig öt hektárról hajlandó lemondani Szentgyörgy javára a hadsereg által birtokolt itteni területekből.

A román hadállomány, mint ismeretes, a NATO-hoz és az unióhoz való csatlakozás után nagyarányú létszámcsökkentésen esett át, feleslegessé vált ugyanis az a rengeteg katona, kit azelőtt a folyton világháborúra készülő, állandó hadkészültségben élő régi rend tartott fenn. Mi több, megváltozott magának az intézménynek is a társadalmi funkciója, módosítani kellett az általános katonáskodási kötelezettséget előíró jogszabályon — s mindezzel nagy terhet vettek le a lakosság válláról, végre polgáribb irányba mozdultak el a dolgok. Feleslegessé vált a rengeteg kaszárnya, hadianyagraktár, lőszertároló hely, gyakorlótér, köztük a sok székelyföldi támaszpont jellegű ,,tanyája" is a hadügynek.

Természetszerűnek tekinthető, hogy az önkormányzatok nagy reményeket fűztek e gépezet leépítéséhez, a normalitás térhódításához. Hogy egyebet ne említsünk, Sepsiszentgyörgyön és környékén az 1919-es impériumváltás után kisajátítás — a korabeli sajtó nem véletlenül minősítette rablásnak — útján hatalmas területek, több száz hektár került át a mai köztemető környékén és az árkosi határban a hadsereg birtokába. Nem érték ugyanis be azzal, hogy megörökölték a korábbi magyar helyőrség minden épületét és ingatlanját, nekik még több kellett. Hozzátartozott a lélektani hadviseléshez az is, hogy a lőtérre tartó katonák naponta leállíthatták a forgalmat, és énekelhették parancsra dalaikat, miközben átvonultak az egész városon. A kisajátított ötszáz hektárért hosszú pereskedést folytattak a károsultak, mely azonban nem sok sikerrel járt.

Nos, itt lenne a pillanat a polgárosodás folyamatában, hogy történelmi igazságtételként is a város visszakapjon valamit az elorzott javakból. De ennél is többről van szó: maholnap a várost körülölelő birtokai által — laktanya, csendőrkaszárnya, lőtér — magának a fejlődésnek, a természetes növekedésnek, az ésszerű várostervezésnek áll útjában az, aki nem hajlandó a területátengedésről még csak tárgyalni sem. Magát a párbeszédet elutasító magatartásával a hadügy bizony erős társadalmi feszültséget kelthet, s nem hiszem, hogy egy átgondolt, jogszerű és értelmes politizálás ezt a mai, amúgy is válságos helyzetben megengedhetné magának, illetve hogy okosan teszi, ha így jár el. E területekről igenis tárgyalni kell, és nem lehet vitás, hogy azok a várost illetik meg. A kormányzás hátrányait is vállaló RMDSZ-nek az egész Székelyföldre kiterjedő felmérés alapján kellene e kérdést elvi és gyakorlati szinten is felvetnie — már csak ellentételezés fejében is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 704
szavazógép
2010-06-16: Pénz, piac, vállalkozás - Főcze Gyula:

A gazdaság helyrebillentése (Sikerakadémia)

A világgazdaság alakulását figyelő és elemző AT Kearney tanácsadó cég szakemberei optimista hangvételű tanulmánya szerint az egész világra kiterjedő pénzügyi és gazdasági válság megfordulni látszik, legalábbis ezt igazolja néhány emergens (kibontakozó) ország pénzügyi evolúciója, konszolidálódó gazdasági helyzete.
2010-06-17: Közélet - Mózes László:

Újabb korszerűsítések Besenyőn (Háromszéki táborkörkép)

Benedekmező Háromszék egyik legkedveltebb táborozóhelye
A gazdasági válság ellenére Háromszéken számos kisebb-nagyobb tábor fogadja a nyaraló diákokat, gyermekeket, a leghozzáférhetőbb teljes ellátás hozzávetőlegesen napi 60 lejbe kerül állami létesítményben. A megkérdezettek nem panaszkodtak, helyeik nagyjából foglaltak, azok a civil szervezetek kényszerülnek lemondani szokásos nyári rendezvényeikről, amelyek idén nem kaptak támogatást.