Benedekmező Háromszék egyik legkedveltebb táborozóhelye
A gazdasági válság ellenére Háromszéken számos kisebb-nagyobb tábor fogadja a nyaraló diákokat, gyermekeket, a leghozzáférhetőbb teljes ellátás hozzávetőlegesen napi 60 lejbe kerül állami létesítményben. A megkérdezettek nem panaszkodtak, helyeik nagyjából foglaltak, azok a civil szervezetek kényszerülnek lemondani szokásos nyári rendezvényeikről, amelyek idén nem kaptak támogatást.
A Kovászna megyei ifjúsági igazgatóság két tábort üzemeltet Besenyőn és Zabolán, további három táboruknak (Uzonkafürdőn, Kommandón és Bodzakrasznán) nincs működési engedélye. A legkorszerűbb, egyben a legkeresettebb a besenyői, ám azt július elejétől bezárják, ugyanis most kaptak a szaktárcától egymillió lejt, ebből újabb, nagyobb léptékű felújítást tudnak elvégezni, ezért az oda jelentkezőket a zabolai Csipkésbe irányítják — közölte Tischler Ferenc, az intézmény aligazgatója. Okulva a tavalyi forrásmegvonásból, a munkálat megkezdését nem halogatják, elképzeléseik szerint év végére be is fejezik, így korszerűbb lesz majd a központi épületük. Most 84 főt fogadnak jó körülmények között (napi 58 lejért, a szállás mellett napi három étkezést biztosítanak), a régebbi házikókban szükség esetén még húsz helyük van, ez 5 lejjel olcsóbb. A felújítás után száz jó minőségű szálláshely várja majd a táborozókat az év minden időszakában. A besenyői tábort általában már május közepétől lefoglalják, az igénylők 70—80 százaléka háromszéki, s mint mondja, fele áron jobb körülményeket biztosítanak, mint a tengerparti hasonló létesítményekben. Céljuk, hogy minél több háromszéki gyermek táborozhasson — tette hozzá Tischler.
A zabolai Csipkésben nyolcvan (legtöbb száz) fiatal nyaralhat, ott a fürdőszobát és a konyhát építették újra. A táborozóknak különféle programokat is ajánlanak, önkéntes szervezetek segítségével számháborút, barantabemutatót tartanak, lovaglást szerveznek. Mint mondta, idén is lesz ingyenes tábor a népes, szegény családban élő gyermekek számára, remélik, hogy több mint kétszáz fiatal nyaralhat majd.
Az ifjúsági igazgatóság táborai mellett a megye területén több panzió is vár csoportokat, magántáborként pedig a Sepsiszentgyörgy melletti Benedek-mező fogadja a jelentkezőket. Itt napi 15 lejért táborozhatnak, ez csak szállásköltség, a tábor üzemeltetői külső szolgáltatóval oldják meg az étkeztetést (cuttering) — teljes kosztért egy hétre 200—300 lejt kell fizetni —, általában egy hetet töltenek különféle, saját programokkal — tájékoztatott György Teréz ügyvezető. A házikókban negyvenen férnek el, egy tetőtéri szálláshelyen további 15—20 személy aludhat, egész nyárra vannak jelentkezőik. A tanév végén erdei iskolát szerveztek oktatással, kirándulással. Válságot kevésbé, változó támogatási rendszert viszont érzékelnek (táborok helyett inkább rendezvényeket finanszíroznak), igaz, bevételeik csak a tábor fenntartását teszik lehetővé — fűzte hozzá.
Székelyföld egyik legismertebb és leglátogatottabb (naponta öt-hatezren keresik fel) tábora Tusványos — egyben az egyedüli, amelynek minden rendezvénye (beleértve a koncerteket is) ingyenes, csupán a sátorhelyért kell fizetni —, erre július 20—25. között kerül sor, az idei mottó Nyílt lapokkal. A tusnádfürdői rendezvényen olyan témákról beszélnek majd, amelyek mind az erdélyi, mind a Kárpát-medencei magyar társadalomban problémaként jelennek meg, de eközben értékeinket is próbálják felmutatni — közölte lapunkkal Sándor Krisztina, Tusványos erdélyi főszervezője.