A sepsiszentgyörgyi tanács Gyere haza! programjának megvalósítása akadozik, nincs az embereknek pénzük, a már benevezettek és kiválasztottak a zsebükben vájkálnak, és széttárják karjukat: nincs elegendő bankójuk ahhoz, hogy megfeleljenek a követelményeknek.
Azok pedig előírják, hogy bizonyos összegen túl még a munkálatok elvégeztetésével is csak adott cégekhez szabad folyamodni.
Kizárt tehát a saját erőből való építkezés, kizárt a kaláka, kizárt a rokoni összefogás és sok minden, amivel a kispénzű ember segít magán e fertályában az országnak — nem tegnap óta, hanem az idők kezdetétől fogva.
Kíváncsi vagyok, kinek mi jut eszébe arról, hogy csak bizonyos, a polgármesteri hivatal által kijelölt cégek kérhetők fel a munkálatok elvégzésére. Nyilván, szabott árakkal dolgozó cégekről van szó, minden a legnagyobb törvényesség betartásával folyik, és nyilván színvonalat is garantál e megkötés.
De mi lesz a többi céggel? Azokat ki és milyen kritérium alapján zárta ki a dologból, és egyáltalán miért kell egy építőcéget leírni, ha amúgy működési engedéllyel rendelkezik, adót fizet, és nem omlott még össze egyetlen építménye sem?
A minőségi szempontokat a típustervek átadásával lehet szavatolni, az épület átadásakor lehet ellenőrizni, és azt visszautasíthatja a megrendelő éppúgy, mint a hatóság, ha kivetnivalót talál benne — de már eleve megszabni, hogy csak X. vagy Y. végezheti el a munkát, nos, e korlátozás gyanút ébreszt.
Mi lehet a célja? Talán csak nem az, hogy a megrendelést csakis egy adott csoport kaphatja, és a másik nem?
Megint felmerül, milyen szempontok alapján zártak ki egyeseket, és milyenek alapján nyújtanak előnyt másoknak. Hol itt a szabad verseny, hol itt az építtetői akarat akadálytalan érvényesülése? És ismételten csak azt kérdhetem: be lehet-e a kalákát tiltani, kérem szépen?
Évezredes hagyomány, a magyar társadalmat jószerével ma is az tartja fenn, hiszen a közösségi ügyek szolgálatáért tájainkon ma vajmi kevés anyagi jutalom jár. De működött a magánszférában is mindig. Be lehet-e tiltani, hogy a leendő szomszédok már az építkezések idején összefogjanak a negyed létrehozásáért?
Nem értem. Legalábbis rugalmasabb szabályzatra lenne szükség — hogy ne mondjak diszkriminációmenteset. Elvégre is a cél az ifjúság itthon tartása, nem egyéb — ennek előmozdítására pedig minden törvénybe nem ütköző eszköz igénybe vehető.