Sarkozy és Merkel egyet akar
A francia elnök és a német kancellár két új adófajta, a bankadó és a pénzügyi tranzakciókra kivetendő adó nemzetközi elfogadását szorgalmazza a hét végi torontói G20-csúcson.
Nicolas Sarkozy és Angela Merkel a június 14-i közös sajtóértekezleten rögzített német—francia kívánságot hétfőn Stephen Harper kanadai kormányfőnek küldött levélben nyomatékosította, mely szerint a csúcson nemzetközi megállapodásra kellene jutni a pénzintézetekre kivetendő adóról, hogy biztosítható legyen az igazságos hozzájárulás, és az adó egyben ösztönözze a bankokat a rendszerkockázatok megelőzésére. Sarkozy és Merkel a bankadó mellett azt várja a torontói csúcstól, hogy egy olyan globális adó bevezetésével kapcsolatos megállapodást is kidolgoznak, amelyet a pénzügyi tranzakciókra vethetnének ki. Ez az adó a két politikus véleménye szerint kiegészítő eleme lenne a pénzügyi ágazat hozzájárulásának.
Maradt a magyar alapkamat
Nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos mértékén a monetáris tanács hétfőn, a döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak. A legutóbbi, május 31-i kamatdöntő ülésen sem változtatott az alapkamaton a testület. Az elemzők azt várják, hogy decemberre 5,0 százalékra süllyed az alapkamat, amely 2009 júniusában még 9,5 százalék volt, idén januárra 6,0 százalékra csökkent, jelenlegi szintjét áprilisban érte el.
Görögország kárpótolja a turistákat
Görögország kárpótolja azokat a külföldi turistákat, akiknek bármiféle kára, illetve többletkiadása származott a sztrájkok, utcai zavargások miatt. Görögország a világ húsz legnépszerűbb idegenforgalmi célpontjának egyike, évente 13 millió vendéget fogad. Az ágazat adja az ország GDP-jének nagyjából 15 százalékát, minden ötödik ember az idegenforgalomban dolgozik.
Napenergiával működő házak
Tizenhét egyetem diákjai versenyeznek Madridban, hogy megtervezzék és megépítsék a legjobb házat, amely kizárólag napenergiával működik. A Solar Decathlon Europe (SDE) verseny, amelyen ifjú építészek és mérnökök vesznek részt, június 27-én fejeződik be, amikor a zsűri kihirdeti az első három helyezettet. Madridban öt csapat versenyez Spanyolországból, négy Németországból, kettő-kettő Franciaországból, az Egyesült Államokból és Kínából, valamint egy-egy Nagy-Britanniából és Finnországból. Minden csapat százezer eurót kap a spanyol lakásügyi minisztériumtól, de egyéb pénzalapokat is felhasználhatnak. A ,,napváros", ahol a tizenhét házat bemutatják, a nagyközönség számára is látogatható lesz. Az SDE-versenyt a washingtoni energiaügyi minisztérium indította, és most először tartják Európában.
Védett a gyulai és a csabai
Védett eredetnevű termékké nyilvánította az Európai Bizottság a gyulai és a csabai kolbászt — jelentették be hétfőn Brüsszelben. Mindkettő két néven is (Csabai kolbász és Csabai vastagkolbász, illetve Gyulai kolbász és Gyulai pároskolbász) felkerült a szűk körű (az európai uniós országokban összesen mintegy 900 helyi tradíciójú terméket tartalmazó) listára. Az eredetvédelem révén a termék nevét vagy földrajzi megjelölését más nem használhatja. (MTI—i.)