Bizony gyakran előfordul az emberrel, hogy nem látja a fától az erdőt, vagy a kaputól a kúriát.
Zoltán falu nevezetessége a Czirjék-udvarház barokk kapuja. Sokáig volt pusztuló udvarházaink jelképe a romos állapotában is impozáns szerkezet, míg végre, mondhatni az utolsó pillanatban, sor kerülhetett helyreállítására.
Itt az a vicces helyzet állt elő, hogy a Czirjék- (Czerjék-) udvarházról a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal honlapján azt olvashatjuk, hogy 1711-ben épült, majd az 1950-es évek elején lebontották, kapuzata viszont mostani állapotában is Háromszék egyik legszebb barokk kapuépítménye.
A minap, amikor a faluban egy régi házat nézegettem, arra járt az árkosi származású tanító néni, és megemlítette, hogy van egy másik régi ház, aminek a gerendáján felirat látható.
Miután megtekintettük az 1832-ben épült Benkő—Zágoni-udvarházat, elvitt egy 88 éves nénihez, akinek a házába belépve nem hittem a szememnek... A mennyezeten gyönyörűen faragott rozettás gerendák, és az egyiken az építtetők neve (Czerjék Ferencz és Jankó Ilonna) s az építés dátuma: 1711.
Hogy ki és mikor terjesztette el a rémhírt, hogy lebontották a Czerjék-udvarházat, nem tudom. Tény viszont, hogy ha kissé átalakítva, de ma is ott áll. A kaputól távolabbra eső ház tetőszerkezetét az 50-es években kicserélték. A korábbi zsúpfedelet cserépre váltották. Ekkor alakíthatták át a tornácát is. Különösen aktuális lenne műemléki nyilvántartásba venni a házat, mivel nemsokára sor kerül a kapuavató ünnepségre.