Drakula nem volt vérszomjas, csak rossz volt a PR-ja

2010. augusztus 3., kedd, Magazin

A Drakula néven elhíresült Vlad havasalföldi fejedelem a róla keltett vámpírlegendával ellentétben nem az a vérszomjas zsarnok volt, ahogy megismerte a világ, csupán a rossz nyugat-európai propaganda áldozata.

Legalábbis ezt támasztja alá egy, a minap Bukarestben megnyílt kiállítás. Ezt kifejezetten azzal a céllal rendezték meg, hogy rehabilitálják a Vlad Ţepes (Karóbahúzó Vlad) néven is emlegetett főnemest, aki a 15. században uralkodott Havasalföldön. ,,Drakula kétségtelenül kegyetlen volt, de nem kegyetlenebb, mint korának más fejedelmei" — jelentette ki Margot Rauch, a Drakula — vajda és vámpír című kiállítás osztrák kurátora.

Vlad 1431-ben született, Havasalföldön 1456 és 1462 között, majd 1476-ban uralkodott. A becslések szerint ez idő alatt ötvenezer ember halála száradt a lelkén: ezrével húzatta karóba válogatás nélkül politikai ellenfeleit, a bűnözőket és az elfogott törököket. Egyéb kegyetlenkedések is bőven szerepeltek a listáján: sokakat kínoztatott halálra a legkülönbözőbb módon. Mindezen történelmi tények ellenére a kurátor mégis úgy vélekedett, hogy a rossz propaganda áldozata volt. A kiállításon bemutatott történelmi tanulmányok sora utalt rá: a Vladról kialakult legendák ,,azt a célt szolgálták, hogy Európa keleti részét primitív vidékként és a gonosz forrásaként mutassák be" — mondotta Rauch.

A tárlaton két híres Vlad-portré is szerepel a bécsi Szépművészeti Múzeum és az innsbrucki Ambras kastélymúzeum gyűjteményéből, és olyan kézírásos dokumentumok is láthatók, amelyek vérszomjas őrültként festik le a főurat. Egy 1500-as évekből származó nyomat például étkezés közben ábrázolja, mialatt karóba húzott és levágott végtagú emberek tucatjai láthatók körülötte. Sok román viszont hősként tekint rá, hiszen sikeresen küzdött a török hódítók ellen.

Legendája ihlette meg Bram Stokert, akinek 1897-ben jelent meg Drakula című rémregénye. A történet számtalan további könyv, film és tévéfilm forrása lett. A sápadt bőrű, véres fogú, karmos ujjú és fekete köpenyt viselő Drakula-imázs azonban jobbára az 1930 és 1960 között a hollywoodi Universal stúdióban készült hét Drakula-filmből vált ismertté — emlékeztetett a telegraph.co.uk hírportálon a kiállításról megjelent cikk. ,,Itt az ideje, hogy a hollywooditól eltérő fénybe állítsuk Vlad Drakulát" — hangsúlyozta a kiállítás kurátora.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2010-08-03: Magazin - :

Magyar filmes rekord

Öt díjat hoztak el fiatal magyar filmesek a szarajevói filmfesztiválról, régiónk vezető filmes rendezvényéről, amire az 1995-ben alapított fesztivál történetében eddig még nem volt példa — közölte a Magyar Mozgókép Közalapítvány.
2010-08-03: Apróhirdetések - :

Apróhirdetések

Kínál - Lakás
Négyszobás és kétszobás, első emeleti lakás a Sajtó utcában (Szemerja negyed) kiadó. Telefon: 0722 821 759.
4235850