Még a tavaly novemberi számláknak is csak a 68—70 százalékát fizette ki az egészségügyi minisztérium a háromszéki patikáknak, a múlt hónapban kiadott ingyenes és kedvezményes gyógyszerek értékének pedig alig 12—15 százalékára van törvényes fedezet, ezért bármelyik pillanatban megszűnhet a krónikus betegek kiszolgálása — közölte Nagy András, a megyei gyógyszerészkamara elnöke.
A patikusok találkoztak a megyei egészségbiztosító új elnökével, Forró Bélával, de egyelőre csak annyiban sikerült megegyezni, hogy augusztusban még lesz támogatott orvosság — ahol a tetemes állami adósság ellenére bírják önerőből, saját felelősségre működtetni a rendszert —, és hetente összeül a frissen alakult szakmai válságtanács. Szeptember 1-jétől azonban teljes törvényenkívüliség következik, ha addig nem rendeződik a helyzet.
A biztosító azt reméli, hogy a kormány tízszázalékos tartalékalapját felszabadítják e célra, és a készülő költségvetés-kiegészítési törvénnyel is — amelyről már lehet tudni, hogy inkább megszorító lesz, mint bővítő — törlesztenek a régi tartozásokból. A kormány idén 210 napra emelte saját kifizetési határidejét, azaz közel hét hónapos késést engedhet meg magának, de ezt sem tartja be — a gyógyszerészek pedig úgy értékelik, hogy egyoldalúan felrúgta a számára eleve kedvező feltételeket biztosító szerződést is.
Ahhoz, hogy a betegek gyógyszert kapjanak, a biztosítónak is tennie kell valamit — szögezte le Nagy András, aki szerint ilyen mélypontot húsz éve nem ért el a hazai gyógyszerkiadás: ilyen nagy és ilyen hosszú időre szóló adósságokat az 1989-es rendszerváltás óta nem halmozott fel az állam. Súlyosbítja a terhet, hogy júliustól sok külföldi gyógyszer jelentősen megdrágult, a hazai gyártók pedig egyelőre nem tudják lefedni a hazai szükségleteket.