ANTAL BARNA, Bécs. Húsz esztendeje élünk Ausztriában, de évente pár napra mindig hazalátogatunk szüleinkhez, idén a mindig kellemes és szép találkozást felháborító eset zavarta meg.
Idős szüleim, Antal Jakab és Terézia eladták 40 áras, Sepsiszentgyörgy határánál lévő szentkirályi földjüket. Mindketten hetvenen felül vannak, a nyugdíjuk olyan-amilyen. A vásárló, Szász Béla mérnök és Szász Edit orvos, szüleim szomszédai, s szemükben kedves, megbízható emberek. A vásárt 2010. május 20-án kötötték meg Gheorghe Grămadă közjegyző előtt. A szóbeli egyezség az volt, hogy négyzetméterenként négy euróért bocsátják áruba földjüket (megérdeklődtem, körülbelül ennyi jelen pillanatban azon a környéken az ár), de a vásárló és a közjegyző kihasználta, hogy szüleim idősek, nem tudnak jól románul, s az adásvételt hitelesítő közjegyzői okmányba 4 euró helyett 4 lejt írtak. Át is adtak édesanyámnak egy Adásvételi szerződés törlesztése címet viselő okmány alapján 16 078 lejt. Azt hitte, előleg, örült a pénznek, később derült ki, a vásárlók a maguk részéről lezárták az üzletet. Ezt követően tudatosult szüleimben, hogy a kedves, jó szomszédok valósággal átverték őket. Szerettünk volna beszélni velük, visszacsinálni a vásárt, de szóba sem álltak velünk. Papírjaik rendben, szüleim maradtak a kárral s azzal a keserves tudattal, hogy pénzért bárki bármire képes. Sok magára maradt idős ember él ma Székelyföldön is, jó lenne, ha tudatosulna bennük, csalók között élnek.
PÁLL ERZSÉBET, Sepsiszentgyörgy. Soha eddig nem volt gondunk idős édesanyám nyugdíjával. A postás jött, csengetett, ha kellett, várt egy kicsit, de legutóbb, amikor tiszteletét tette nálunk, nem így történt. Sietve elment, értesítést hagyott, én a pénzért elmentem a postára. Ott közölték velem, hogy csak személyesen édesanyámnak adják ki a pénzt. Vagy közjegyző előtt készítsünk felhatalmazást. Taxiba kell tehát ültetnem idős szülőmet, és elhurcolnom a postára. Mert a nyugdíjkihordó megsértődött. Különben a postával kapcsolatban lenne még egy panaszom: tíz-tizenkét éve a Csíki negyedben felszámolták a postahivatalt, ami nehézséget okoz az ott élő embereknek.
ÖZV. BARANYI SÁNDORNÉ, ÖZV. BARTHA SÁNDORNÉ, Kilyén. A nyugdíjas tanítónők azt panaszolják, hogy Kilyénben a vezetékes távbeszélő készülékkel rendelkezők már egy hónapja nem tudnak telefonálni, taxit, mentőt hívni, Sepsiszentgyörgy „külvárosában" a vállalkozók nem tudják üzleti ügyeikben a faxot használni. Információik szerint egy hónappal ezelőtt kábellopás történt. A Romtelecom azóta is csak ígéri, hogy megjavítják, de a sok mindenért, sokszor és sokak által elmarasztalt telefontársaság fütyül — „természetesen" román nyelven — az előfizetőire.
DEMETER ZOLTÁN, Barót. A bölöni árvízkárosultak megsegítéséről közölt múlt heti rövid cikkemből a szerkesztőség hibájából kimaradt, hogy Barót, Vargyas, Köpec, Kisbacon, Bodos és Felsőrákos mellett Bibarcfalva, Nagyajta, Középajta és Szárazajta is adományozott (mi több, ők adtak a legtöbbet!). Bibarcfalván 2352 lejt, Nagyajtán és Középajtán 2907 lejt, Szárazajtán 1593 lejt gyűjtöttek a bölöni árvíz károsultjainak. Köszönet érte.