Németh: Nincs egyenjogúság autonómia nélkül

2010. augusztus 20., péntek, Közélet

Nem beszélhetünk a határon túli magyar közösségeket befogadó országokban a magyarok egyenjogúságáról autonómia nélkül — jelentette ki tegnap Kolozsváron Németh Zsolt, a magyar külügyminisztérium államtitkára.

Az államtitkár a Kolozsvári Magyar Napok keretében Az egymásra találás nemzetpolitikája című fórumon vett részt. Előadásában kifejtette, hogy a nemzetpolitikai jövőkép központjába kell állítani a magyar közösségeket befogadó országokkal szemben az egyenjogúságot, amely azonban csak az autonómia megteremtésével intézményesülhet.

Mint mondta, ma már az autonómia nem csak ,,mantra", amit ,,átszellemült, izzószemű székelyek hajtanak", hanem vannak eredményei is az autonómiaküzdelemnek. Példaként Szerbiát említette, ahol a vajdasági magyarok megalakíthatták a kulturális autonómiájukat szavatoló magyar nemzeti tanácsot. A nemzetpolitika kapcsán kiemelte: fontos, hogy a nemzetpolitika hiteles legyen, de a hitelességét csak az adhatja meg, ha olyan intézmények jönnek létre, mint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, amellyel szemben viszont az elmúlt nyolc évben a magyar kormány ,,ellenséges magatartást tanúsított". Németh Zsolt hangsúlyozta a határ menti együttműködések fejlesztésének jelentőségét, hiszen a külhoni magyarság 75 százaléka határtérségben él.

Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár előadásában az új magyar kormánynak a nemzetpolitikához kapcsolódó eddigi intézkedéseit ismertette. Elmondta: most már a nemzetpolitika is ugyanolyan súllyal képviseltetik a kormányban, mint bármely más terület. Hozzátette: az ősz folyamán alakítják ki az új támogatáspolitikát, és szintén ősszel hívják össze a Magyar Állandó Értekezletet, valamint a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát.

Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke az összmagyar nemzeti integráció különböző szintjeiről tartott előadást, Páva Zsolt, Pécs polgármestere pedig a kolozsvári és a pécsi egyetemi kapcsolatok fejlesztését, valamint a Magyarországot és a külhoni magyarságot befogadó országokat összekötő közlekedési infrastruktúra megerősítését szorgalmazta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2010-08-20: Máról holnapra - Bogdán László:

Az országépítő

Ezer év nagyító is, régi sérelmek takarnak régi örömöket, sok a könny, a panasz, a fájdalom, az örök vesztesek, a menekülők, az elraboltak, a rabláncra fűzöttek jajszavai csatakiáltásokkal keveredve kerengenek az örök keleti szélben, nyert csaták, vesztes háborúk, a magyar képtár örökké visszatérő alakjai, Koppány és Tiborc, Petúr és Dózsa… Vereségek és újrakezdések…
2010-08-20: Közélet - :

Rosszabbul élünk

Tavalyhoz képest romlottak a lakosság életkörülményei, 1990 óta most mért a legalacsonyabb optimizmust az Életminőség-kutató Intézet — derül ki Az életminőség 2010-ben című kutatásról szóló előzetes jelentésből.