Tavalyhoz képest romlottak a lakosság életkörülményei, 1990 óta most mért a legalacsonyabb optimizmust az Életminőség-kutató Intézet — derül ki Az életminőség 2010-ben című kutatásról szóló előzetes jelentésből.
A kutatás az emberek életének fontosabb tényezőit fogta át, vizsgálta az életfeltételeket, a társadalmi és politikai környezetet, a szakmai és magánéletet, a szabadidős tevékenységeket, a lakosság lelkiállapotát. A 2010-ben mért mutatók nagyjából azonosak a 1998—1999-ben mértekkel, az volt a posztkommunista átmenet történetének másik súlyos válságos időszaka.
A romániai felnőtt lakosság 80 százaléka úgy gondolja, hogy az országot rosszul irányítják. 16 százalék szerint kielégítő, 4 százalék szerint pedig jó munkát végez a kormány. A megkérdezettek 72 százaléka szerint romlott az életminőség 2009-hez képest, 78 százalék pedig úgy véli, nehezebb munkát találni, mint tavaly. A lakosság 65 százaléka úgy becsüli, családi jövedelme épphogy elég a legszükségesebb minimumra, 31 százalék azt állítja, hogy jövedelme még ennyire sem elegendő. Ami a lakosság egészségi állapotát illeti, 26 százalék nevezte rossznak vagy nagyon rossznak saját egészségét, 28 százalék pedig kielégítőnek. Ez az eredmény rosszabb, mint az 90-es évek első felében. Vannak elégedett emberek is. A lakosság 2 százaléka ,,nagyon elégedett" az életével, 33 százalék elégedett, 35 százalék igen is meg nem is, 22 százalék elégedetlen, 8 százalék pedig nagyon elégedetlen.