Franciaország romákkal szembeni politikáját ostorozta tegnap az Európai Parlament több képviselője Strasbourgban a testület plenáris ülésén. Számos politikai csoport, köztük a szocialisták, a liberálisok, a zöldek és a kommunisták az ülésen határozattervezeteket terjesztettek elő, amelyekben elítélnék a romániai és bulgáriai romák közelmúltbeli kitoloncolását Franciaországból.
Guy Verhofstadt, a liberálisok vezetője óva intett a ,,populista, sőt, olykor rasszista tendenciáktól", amelyek szerinte megfigyelhetők Franciaországban és más EU-tagállamokban. ,,Ez a hozzáállás ellentmond azoknak az elveknek, amelyek az uniót alkotják" — hangsúlyozta Verhofstadt. Martin Schulz, a szocialisták frakcióvezetője boszorkányüldözést emlegetett, és név szerint Nicolas Sarkozy francia elnököt, Francois Fillon kormányfőt és Brice Hortefeux belügyminisztert tette felelőssé. Daniel Cohn-Bendit, a zöldek vezetője úgy vélte felszólalásban, hogy amit Franciaország a romákkal művel, az ellentmond az európai szerződések rendelkezéseinek.
Pierre Lellouche, a francia külügyminisztérium európai ügyekkel foglalkozó államtitkára túlzásnak és igazságtalannak nevezte az EP-képviselők részéről megfogalmazott bírálatokat. A politikus arra hivatkozott, hogy az uniós jogszabályok értelmében a románok, a bolgárok, az írek, a belgák vagy bármelyik tagállam polgárai legfeljebb három hónapig tartózkodhatnak valamely uniós országban, és ez számos feltételhez, szigorú kerethez kötött.
A francia államtitkár csütörtökön és pénteken Eric Besson bevándorlásügyi miniszterrel együtt Bukarestben folytat tárgyalásokat a romakérdésről. Lellouche nyilatkozatában ismét Romániát tette felelőssé a kialakult helyzetért, és úgy fogalmazott, hogy a bukaresti kormány nem teljesíti a kötelességeit saját állampolgáraival szemben.
Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője a tegnapi plenáris ülésen benyújtott írásbeli hozzászólásában azt hangsúlyozta, hogy a franciaországi események rámutattak: a probléma leegyszerűsítésével nem érhető el tartós, az érintettek helyzetét előmozdító megoldás. A politikus azt szorgalmazta, hogy nemzeti szinten készítsenek minden tagállamban középtávú romaintegrációs cselekvési programot. Hozzátette: a franciaországi események azt is igazolták, hogy a roma közösségek társadalmi integrációját nem lehet pusztán nemzeti keretek között megoldani, ezért az Európai Bizottságnak koordináló és ellenőrző szerepet kellene vállalnia. Tabajdi kifejtette: egyetért Andor László európai biztos arra vonatkozó javaslatával, hogy hozzanak létre egy páneurópai módszertani központot, amelynek tevékenysége később közös képzési programok szervezésére és a legjobb gyakorlatok kölcsönös cseréjére is kiterjedhetne.