Sarkozy: fogadjon be romákat Reding

2010. szeptember 16., csütörtök, Világfigyelő

Fogadjon be Viviane Reding romákat Luxemburgban, a saját hazájában — javasolta állítólag Nicolas Sarkozy francia államfő a kormányának a romákkal szembeni fellépését bíráló luxemburgi EU-biztosnak tegnap a francia kormánypárti szenátorokkal elköltött ebédjén.

A köztársasági elnök üzenetéről a zárt körű ebéd után a szenátorok számoltak be a francia sajtónak: ,,(Az elnök) azt mondta, hogy ő csak az európai szabályokat és a francia törvényeket alkalmazta, hogy semmit nem lehet Franciaország szemére vetni, de ha a luxemburgiak maguknak akarják őket, nem jelent problémát" — mondta Bruno Sido, az egyik szenátor. Hozzátette: ,,Azt mondta, hogy rendben van a politikánk, és hogy felháborítja — és majd holnap erre ki is fog térni (Brüsszelben az állam- és kormányfők csúcstalálkozóján) —, hogy az EU így nyilatkozik a francia fellépésről."
Viviane Reding, az EB igazságügyi biztosa kedden a második világháborúhoz hasonlította a romák franciaországi helyzetét, miután kiderült, hogy olyan belső utasítás alapján toloncoltak ki cigányokat az országból, amely szempontnak tekintette az etnikai csoporthoz való tartozást: ,,Azt gon­doltam, hogy Európa a második világháború után többet nem lehet tanúja hasonló jellegű helyzeteknek" — mondta a biztos.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke egyetért Párizs bírálatával a romák ügyében, de elveti a világháborús hasonlatot. ,,A pillanat hevében használt egyik vagy másik kifejezés félreértésre adhat okot. Reding asszony nem akart párhuzamot vonni a II. világhábo­rús események és a mai történések kö­zött" — mondta José Manuel Barroso egy brüssze­li sajtótájékoztatón tegnap. Maga és az egész bizottság nevében támogatja viszont, hogy adott esetben vonják felelősségre Párizst a romániai és bulgáriai romák hazatoloncolása miatt — mondta.
A bizottság francia tagja, Michel Barnier nyugalomra szólított fel. Ami a lényeget illeti, ő is igazoltnak látja a bizottság kritikáját, és hallgatólagosan bírálta Pierre Lellouche francia Európa-ügyi államtitkárt, aki hétfőn a Fran­ciaország szuverenitására hivatkozó kijelentésével kiélezte a kérdést.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1391
szavazógép
2010-09-16: Világfigyelő - :

A dalai láma Budapesten

Tíz év elteltével ismét Ma­gyarországra érkezik a XIV. dalai láma; pénteken kezdődő látogatása idején Tendzin Gyaco tanításokat tart, és átveszi Bu­dapest díszpolgári címét. A dalai láma beszédet mond majd az Országházban is Tibet és a saját küldetéséről.
2010-09-16: Világfigyelő - Pálmai Tamás:

Szelídek és okosak (Békési levelek)

"Ebben a helyzetben nem a csörtetők kiszűrése és félreállítása a fő feladat, hanem a jobb érzésűek meggyőzése arról, hogy nem engedhetik át a terepet a nyomulósoknak. Ha az okosak és tisztességesek mulyán félreállnak, ne csodálkozzanak a következményeken."