A világon közel 80 millió gyerek (kétharmad részt leány) egyáltalán nem járhat iskolába, és tízszer ennyi felnőtt írástudatlan!
Noha az iskolázottak aránya sokat nőtt az utóbbi negyven évben, a gyors népességnövekedéssel az oktatási rendszer nem tud lépést tartani, az írástudatlanok száma semmit nem csökkent. 2000-ben az ENSZ tagállamai elkötelezték magukat, hogy 2015-ig megvalósítják a Millenniumi Fejlesztési Célokat. Köztük a 2.: Mindenki járhasson iskolába!, az 5b pedig: Családtervezési lehetőséget mindenkinek! Ördögi kör, hogy ahol az oktatási és a családtervezési lehetőségek hiányoznak, ott nagyon sok foganás történik a párok szándéka ellenére, és így az oktatási és egészségügyi rendszerek még kevésbé képesek megfelelni az ugrásszerűen növekvő létszámnak. De van angyali kör is: ahol a lányok iskolába járhatnak, kevesebb a tinédzserterhesség, s így kevesebb lány marad ki az iskolából. Már csak öt év van hátra, de az előbbi adatok fényében még rengeteget kell tennünk!
Az interkulturális hét az AWARE-projekt részét képezi, melynek során öt európai uniós országgal együttműködve (Ausztria, Bulgária, Olaszország, Románia, Szlovénia) dolgozunk együtt a társadalom tudatosságának növeléséért a Milleniumi Fejlesztési Célokban. Rendezvénysorozatunk célja, hogy fiataljaink megismerjék az oktatáshoz való alapjog érvényesülésének helyzetét, valamint hogy felkeltsük bennük a szolidaritást és a tenni akarást a náluk kevésbé szerencsés helyzetben levő kortársaikkal szemben.
Az oktatásban való részvétel nem csupán egy jó munkához való utat jelent, hanem számos módon változtathatja meg az ember életét. Kiindulópont más globális problémák leküzdésében: az alapvető egészségügyi, gazdasági, társadalmi ismeretek birtokában megfékezhető a szegénység terjedése. Egy művelt édesanya kevesebb gyermeket szül nagyobb túlélési rátával. Nem utolsósorban az oktatás utat biztosít az aktív közösségi életben való részvételre, így ők maguk is tehetnek helyzetük javítása érdekében!
A cél elérésében még mindig a szegénység a legnagyobb akadály, sokan egyszerűen nem engedhetik meg az iskolába járás költségeit. Világszerte körülbelül 80 millió azoknak a dolgozó gyermekeknek a száma, akik tíz évnél fiatalabbak. Ebből az ördögi körből nehéz kijutni: rövid távon a túlélést szolgálja az így megszerzett jövedelem, hosszú távon viszont rögződik a szegénység, amin csak jól képzett munkaerővel lehetne változtatni.
Az interkulturális héten sok más információval gazdagodhatnak a résztvevők, melyről bővebben a bocs.eu honlapon tájékozódhatnak. A hat országban zajló projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg. (BOCS Alapítvány)