Ingrid Rose egyesült államokbeli pszichológus Az iskolai erőszak című könyvének bemutatóján Budapesten Ranschburg Jenő pszichológus professzor többek között arról beszélt, hogy az iskolarendszer gyermekekkel szemben támasztott teljesítménykényszeréből is fakad az iskolai erőszak terjedése.
Mint mondta, az iskolai erőszak ,,divatos téma", s a pedagógusok gyakorta panaszkodnak, hogy nincsenek eszközeik a gyermekek megfékezésére. A könyv arra is rávilágít, hogy ,,az erőszak erőszakot szül", s minél erőteljesebb a diákerőszakot megfékezni igyekvő tanári erőszak, annál erősebb lesz a diákok által elkövetett erőszak.
A könyv kimondja: ,,nem gyermekszerető világban élünk", ami nemcsak az Egyesült Államokban, hanem bárhol igaz. A gyermekeket tehertételnek fogják fel a felnőttek, és ez az oka leginkább a társadalom fogyásának, nem pedig az anyagi nehézségek, ahogy azt sokan mondják. Amikor a gyermek nyűgös, a felnőttek rendszerint lekezelően bánnak vele, és ezt a gyermek érzi, miként azt is, hogy nem kommunikálnak vele. Emiatt ,,űr keletkezik a gyermekben, és a telekommunikációhoz menekül", de nem a tévétől és a számítógéptől való eltiltás a megoldás, hanem az emberséges bánásmód, az, hogy foglalkozzanak érdemben is a gyermekekkel. Az iskolai erőszak is azokra a gyermekekre lesz jellemző, akiknél a televíziózásnak akkora befolyása van, hogy szinte helyettesíti a szülőkkel folytatott párbeszédet. (MTI)