Magyarországtól Portugáliáig és Litvániától Ciprusig az egész kontinensen átívelő tüntetéssorozattal tiltakoztak tegnap szakszervezetek és baloldali csoportosulások a szerte Európában tervezett vagy bevezetett kormányzati megszorítások ellen.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség kezdeményezésére meghirdetett demonstrációk fő üzenete szerint a kormányok a dolgozókkal kívánják megfizettetni a válság árát. A világméretű recesszió munkahelyek millióit semmisítette meg, a megszorító politika miatt pedig ismét tömegesen szűnhetnek meg állások, és tovább mélyülhetnek a társadalmi problémák — hangoztatták a szónokok, akik szerint nagyobb részt kell vállalnia a stabilizációból a válság kirobbanásáért felelősnek tartott pénzügyi szektornak.
A megmozdulás központi helyszíne Brüsszel volt. Az Európai Unió végrehajtó szervének, az Európai Bizottságnak (EB) otthont adó belga fővárosban a kétezres évek eleje óta a legnagyobb szakszervezeti tiltakozó akciót rendezték. A szervezők szerint 30 országból több mint 100 000-en gyűltek össze. A rendőrség szerint 56 000-en vettek részt a háromórás felvonuláson, amelyet az EB pénzügyi szigort fokozó javaslatainak bejelentéséhez időzítettek. Sok tüntető az üzletembereket karikírozó öltözékben vagy táblával jelent meg. Több felirat szólt a ,,spekulánsok európai uniója" és a vállalati visszaélések ellen is. A megmozdulások döntő többsége békésen zajlott le, a rendőrségnek csupán néhány helyen kellett beavatkoznia. Brüsszelben 218 személyt állítottak elő kisebb szabálysértések miatt, Dublinban, az ír fővárosban pedig letartóztattak egy férfit, aki eltorlaszolta a parlament bejáratát egy betonkeverővel, amelyen a Toxic Bank Anglo feliratot helyezte el, utalva az összeomlás előtti utolsó pillanatban államosított, tízmilliárd eurós nagyságrendű közpénzinjekciót igénylő Anglo Irish Bankra. Vilniusban, Litvánia fővárosában engedély nélkül tartottak demonstrációt, amelyen négyszázan vettek részt.
Az egyebek között adóemeléseket, bér- és nyugdíjbefagyasztást és a szociális juttatások megkurtítását jelentő megszorítások ellen Lisszabonban, Párizsban, Rómában, Nicosiában, Athénben, Belgrádban, Bukarestben, Varsóban, Rigában és Budapesten is tartottak tüntetéseket. Spanyolországban egész napos általános sztrájkkal tiltakoztak tegnap, Szlovéniában folytatták a közszolgálati dolgozók két napja kezdett munkabeszüntetését. Görögországban a kórházi dolgozók 24 órás sztrájkot kezdtek, országszerte fennakadások voltak a vasúti közlekedésben az ágazatban dolgozók munkabeszüntetése miatt, a fővárosban pedig órákra megbénult a metró- és a villamoshálózat a sztrájk miatt. Varsóban a szervezők szerint több ezren tüntettek a kormányzati negyedben a munkahelyeket védő és a gazdasági növekedést elősegítő politikát követelve.