Brüsszeli felszólítás Párizsnak

2010. szeptember 30., csütörtök, Világfigyelő

A romák tömeges kitoloncolása miatt a mozgásszabadságot biztosító európai előírásoknak a francia jogrendbe történő átültetésére szólította fel tegnap Brüsszel a francia hatóságokat, és kilátásba helyezte, hogy e jogi kötelezettség elmulasztása miatt hivatalos figyelmeztető levelet küld Párizsnak.

Franciaország még nem ültette át ezt az uniós irányelvet oly módon, hogy az teljes hatékonysággal és átlátható módon biztosítsa mindenkinek a mozgásszabadságot — állapította meg az Európai Bizottság. Az unió végrehajtó testülete közölte, hogy a hiányosság pótlására felszólító hivatalos levelet — a kötelezettségszegési eljárások keretében — megküldik Párizsnak, hacsak a francia kormány október 15-ig nem ad tájékoztatást az átültetési folyamat részletes menetrendjéről, illetve az elfogadandó intézkedések szövegtervezetéről. Az Európai Bizottság ugyanakkor megállapította, hogy Franciaország megerősítette kötelezettségvállalását a Brüsszellel való szoros együttműködésre. A brüsszeli bizottság levélben kér Párizstól választ részletesen megfogalmazott kérdésekre, amelyek annak tisztázását célozzák, hogy a francia hatóságok által adott politikai biztosítékoknak a gyakorlatban miként szereznek érvényt.
Mint ismeretes, idén egyes adatok szerint mintegy 8000 romát toloncoltak ki Franciaországból, és küldtek vissza jórészt Bulgáriába, illetve Romániába. Franciaország a közrend, illetve a közbiztonság védelmére hivatkozik, és tagadja, hogy kifejezetten a romák etnikai csoportját vette célba az intézkedéssorozattal. Ennek ellentmondott ugyan egy korábbi belügyminisztériumi rendelkezés, amely ,,az illegális telepek, elsősorban a cigánytáborok" felszámolására adott utasítást, de utóbb a szövegből kivették a romákra való kifejezett utalást.
Viviane Reding igazságügyi EU-biztos kötelezettségszegési eljárás megindítását kezdeményezte Franciaország ellen a mozgásszabadság korlátozása, illetve diszkriminációs eljárásmód miatt. Az uniós végrehajtó testület a téma tegnapi megvitatása után közzétett nyilatkozatában végül azt állapította meg, hogy a francia hatóságok nyár óta foganatosított intézkedései ,,nem irányultak arra, hogy kifejezetten célba vegyenek egy etnikai kisebbséget". A fentebb említett belügyminisztériumi rendelkezés — egy augusztus 5-i körlevél — nem állt ugyan összhangban a diszkriminációmentes eljárás elvével, de a körlevelet szeptember 13-án új utasítással hatályon kívül helyezték — hangsúlyozta az Európai Bizottság. Ezzel Brüsszel lényegében felmentette Párizst a diszkrimináció vádja alól.
Párizs tegnap üdvözölte, hogy az Európai Bizottság nem vádolta meg diszkriminációval a francia kormányt a romák elleni fellépése miatt, és jelezte: készen áll minden tájékoztatást megadni Brüsszelnek a mozgásszabadságot biztosító európai előírásoknak a francia jogrendbe történő átültetési folyamatáról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2010-09-30: Világfigyelő - :

Tüntetések Európa-szerte (A megszorítások ellen)

Magyarországtól Portu­gáliáig és Litvániától Ciprusig az egész kontinensen átívelő tüntetéssorozattal tiltakoztak tegnap szakszervezetek és bal­oldali csoportosulások a szerte Európában tervezett vagy bevezetett kormányzati megszorítások ellen.
2010-09-30: Világfigyelő - :

Az EBESZ enyhítene a szlovák nyelvtörvényen

Knut Vollebaek azt szeretné, ha a szlovákiai államnyelvtörvényből teljes mértékben törölnék a pénzbüntetés lehetőségét. ,,Ilyen esetekben ezek nem kívánatosak, mert nem segítik elő a nemzetek közti általános megértést és a társadalom összetartását" — jelentette ki az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kisebbségügyi főbiztosa azt követően, hogy tegnap délután Pozsonyban találkozott Daniel Krajcer szlovák kulturális miniszterrel.