Borges ismeretlen sorai

2010. október 9., szombat, Magazin

Jorge Luis Borges argentin költő mindeddig ismeretlen verssoraira bukkantak a Buenos Aires-i Nemzeti Könyvtár dolgozói többéves kutatómunkájuk során.

A műveket a nagy hatású író számtalan jegyzete és személyes könyvtárának mindeddig az intézmény raktárában ,,elfelejtve" pihenő nyolcszáz kötete mellett találták meg.
Az eddig rejtve maradt költemény mintegy tízsoros, és Borges egy 1923-ban megjelent, német nyelvű egyháztörténeti mű hátsó borítójára írta. A könyvtár kutatói szerint a mű költészeti gyakorlat, témája alapján vélhetően 1923 és 1925 között születhetett. Jorge Luis Borges közel húsz éven át igazgatta a nemzeti könyvtárat, amely évtizedek óta raktározza a költő által az intézménynek adományozott több száz kötetet. A könyvtár dolgozói szerint korábban nem vették észre, hogy a könyvekben jegyzetek is vannak.
Két kutató 2004-ben vágott bele a költő gyűjteményének átfésülésébe, a többéves kutatómunka eredményeként nemrég jelent meg Borges, libros y lecturas (Borges, könyvek és jegyzetek) című kötetük. A több mint négyszáz oldalas összegzés a 20. század egyik legnagyobb hatású költőjének tartott Borges jegyzeteinek elemzése.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 7
szavazógép
2010-10-09: Magazin - :

XVII. Bartalis János Vers- és Énekmondó Verseny

Ebben az évben Brassó, a Korona városa első írásos említésének 775. évfordulóját ünnepli (Corona néven szerepel az 1235-ben készült monostorjegyzékben, a Catalogus Ninivensis­ben). Ennek szellemében hirdeti meg az Apáczai Csere János Közművelődési Egyesület a XVII. Bartalis János Vers- és Énekmondó Versenyt november 11—14-re.
2010-10-09: Közélet - Paizs Tibor:

Erdélyi prikulicsok (11.)

Európa kulturális határán — a Fekete-templom
Utasunk Héjjasfalvánál a szász templomerődök felé vette útját. Előbb a magyar templomvárakat érintette: Székelyderzs unitárius vártemploma a szász erődtemplomokkal vetekszik. A gótikus templom hálóboltozata pajzsokkal ékes gyámkövekre támaszkodik.