Jelentés 2006 őszérőlGyurcsányék akadályozták az események feltárását

2010. október 21., csütörtök, Világfigyelő

A 2006 őszén történtek tragikus következménye, hogy az állampolgároknak megrendült az állam iránti bizalma, illetve a jogállamba vetett hite ― olvasható a jogsértéseket vizsgáló albizottság jelentésében.

A jelentés szerint a 2002―2010 közti két kormányzati ciklus során a legaggasztóbb az, hogy az állam még a legkirívóbb és legnyilvánvalóbb esetekben sem vizsgálta ki a történteket, illetve nem nevezte meg az ügyek konkrét felelőseit. Sőt, mint írják, korlátozta az események feltárására alkalmas jogállami ellenőrzés lehetőségét, a legsúlyosabb esetekben pedig előzetes intézkedéssel (azonosítószám hiánya) tette lehetetlenné a bűncselekmények elkövetőinek megtalálását és felelősségre vonását.
A jelentés szerint 2002 és 2010 között a politikai szabadságjogok gyakorlóival szemben az állam több esetben jogsértő módon lépett fel, sorra tiltottak meg törvényesen bejelentett rendezvényeket, az állam képtelen volt különbséget tenni az alkotmányos alapjogok békés gyakorlása, illetve a véleménynyilvánítás jogellenes formái között, és még utóbbiak elleni fellépés eseteiben is sokszor eltért az arányosság törvényi követelményétől.
Gulyás Gergely (Fidesz), az albizottság elnöke a vizsgálat kézzelfogható eredményei közé sorolta, hogy ügyészségi nyomozásra adhat okot Bene László volt országos rendőrfőkapitánynak, illetve Rudi Zoltán volt MTV-elnöknek az albizottság előtt tett nyilatkozata. Mint mondta, Bene László nyilatkozatából egyértelművé vált, hogy Gergényi Péter akkori budapesti főkapitány Gyurcsány Ferenc miniszterelnök védelme alatt állt.
A jelentés az MTV-ostrom mellett foglalkozik a 2006. szeptember 18―22. között a főváros utcáin történtekkel, ezzel összefüggésben Gulyás Gerely úgy fogalmazott: példátlan rendőri brutalitás volt tapasztalható akkoriban, a gyülekezési jog sérelme a rendszerváltozás óta soha nem volt ilyen súlyos, mint 2006 őszén.
A 2006. október 23-án történtekkel kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy a Kossuth téri tüntetés feloszlatása ― ma már jogerős bírói ítélet szerint is ― jogellenes volt, továbbá ma már egyértelműen megállapítható, hogy a rendőrség rátolta a Kossuth téri oszlatás miatt tiltakozókat a Fidesz éppen akkor befejeződött nagygyűlésére.
A kormánypárti képviselÅ‘k szavazatával elfogadta a jelentést a fÅ‘bizottság az Ország­gyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának szerdai ülésén. A jelentés azonban nem tartalmazza a 2006 Å‘szét megelÅ‘zÅ‘, illetve az azt követÅ‘ idÅ‘szak jogsértéseire vonatkozó megállapításokat. Ezeket ugyanis az elfogadott munkamegosztás alapján Gaudi-Nagy Tamásnak (Jobbik) kellett volna elkészítenie, de a képviselÅ‘ még az albizottság reggel 9 órakor kezdÅ‘dÅ‘ ülésére sem nyújtotta be azt. Az albizottság fideszes, KDNP-s és LMP-s tagjai tehát ezen részjelentés nélkül fogadták el a jelentést, és így terjesztették azt a fÅ‘bizottság elé.
Az MSZP-s tagok közleménye szerint azért nem asszisztáltak a 2006-os őszi eseményeket vizsgáló albizottság jelentésének elfogadásához, mert szerintük a testület nyilvánvalóan azzal a céllal alakult, hogy a "Gyurcsány a hibás" politika jegyében az akkori kormányt kiáltsák ki bűnbaknak, és bagatellizálják a tévészékház elleni támadás, az utcai harcok, a feldúlt belváros, az égő autók, betört kirakatok okozóinak és felbujtóinak felelősségét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2010-10-21: Közélet - :

Kukamosás helyben

Konténermosó géppel szerelkezett fel a sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat. A 120 000 eurós jármű rendelésre készült, összeszerelése négy hónapig tartott, és négy év alatt, részletre vásárolja meg a Tega Rt. — közölte Tóth-Birtan Csaba igazgató.
2010-10-21: Világfigyelő - :

Mégis ad pénzt az EU (Iszapkatasztrófa)

Magyarország az uniós strukturális alapokat, illetve a vidékfejlesztést szolgáló pénzeket is igénybe veheti a vörösiszap-katasztrófa okozta károk enyhítésére, ha a kormányzat ezt kiemelt prioritásnak tekinti ― mondta Krisztalina Geor­gieva, az EU katasztrófavédelmi biztosa kedd este Stras­bourgban, a magyarországi szerencsétlenség következményeirÅ‘l folytatott európai parlamenti vitában.