Torz történelem, mániákus nacionalizmus

2007. október 1., hétfő, Máról holnapra
Az elvadult és elszemtelenedett nacionalista szlovák témák nem kerülnek le napirendről: a Benes-dekrétumok s az olyan szépségek, mint amilyent a magyar beszéde miatt Malina Hedviggel elműveltek, most újabb sovén-nacionalista kirukkolással gyarapodtak. Kiderült ugyanis, hogy a szlovák oktatásügyi miniszter, egy bizonyos Ján Mikolaj azt követelte az egyik tankönyvkiadótól, hogy a nemzetiségek nyelvén megjelenő tankönyvekben is csak szlovák nyelven közölje a helység- és a földrajzi neveket.

Mikolajt a Jan Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt jelölte az oktatásügyi miniszteri székbe. Mikolaj levelét még ez év januárjában megírta, azért került csak most nyilvánosságra, mert a könyvkiadó munkatársai azt hitték, hogy más eszközökkel és eljárással rá tudják venni a miniszter urat álláspontja megváltoztatására. Mostanáig nem jutottak eredményre, s ezért a Magyar Koalíció Pártjához fordultak segítségért. Az információk Berényi Józseftől, az MKP általános elnökhelyettesétől származnak, aki azt is kijelentette, hogy Robert Fico kormányfő kisebbségi politikája rosszabb, mint a kommunizmus idején volt Csehszlovákiában.

Mi, romániai magyarok ismerjük ezeket a praktikákat. Ezért 1989 decemberében az első lépéseink közé tartozott, hogy ezt az állapotot megszüntessük, és az elorzott és eltorzított magyar helységneveket azonnali hatállyal visszaállítsuk. A szlovákok még ezt is túllicitálják, miniszterük még a földrajzi neveket is csak szlovák nyelven engedélyezné. Nálunk ,,legalább" a 80-as években, amikor tetőzött a mániákus nacionalizmus, az ilyen ,,eredeti" neveket, hogy Ţinegheteteu egy ideig le lehetett írni Cinegetetőként is.

Szóval, ha van még demokráciamosadék Szlovákiában, akkor Besenyőfalvát Ruzomberoktól (Rózsahegytől) északkeletre nem kell Besenovának nevezni. És megmarad Besenyőpetőfalva is a Pecenady mellett, amely Pecsenyéd és Petőfalu egyesítéséből alakult név. Cifrázhatjuk tovább is a példákat erre a példátlan nacionalista orcátlanságra, amely Csallóköz megnevezését csak Zitny ostrovként engedélyezné, s többé nem utaznánk a Magas-Tátrába, hanem a Vysoké Tatryba.

Az Európa Tanács kisebbségi keretegyezménye egyébként lehetővé teszi a kisebbségek számára a helységnevek, utcanevek és más földrajzi megnevezések anyanyelvű használatát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2007-09-29: Múltidéző - Egyed Ákos:

A székelyek eredetéről és megtelepedéséről

A fejedelmi korszak székely öröksége
Az előző fejezetekben röviden szóltunk az Erdélyi Fejedelemség korának székelyföldi politikai történetéről, miközben igyekeztünk utalni Erdély általános helyzetére is. Említettük, hogy Bethlen Gábor és I. Rákóczi Görgy korát, sőt, egyesek Apafi Mihály idejét is gyakran nevezték Erdély aranykorának, amikor a gazdaság fellendült, s virágzásnak indult a kultúra.
2007-10-01: Közélet - Iochom István:

Kézdivásárhely sikeresen pályázott

Szombaton a kézdivásárhelyi városházán Török Sándor polgármester, Máthé Zsolt irodavezető, valamint a hollandiai Maassluis testvérvárosból érkezett három vendég, az ottani polgármesteri hivatal munkatársai ― Lubertus Teunis van Ravenhorst, a humán erőforrások irodavezetője, Alberta Sjoukje v. d. Loo kommunikációs irodafőnök és Renate Carolina Scheek, a tervezési és ellenőrzési osztály munkatársa, a közös projekt gazdasági irányítója ― a hetvenezer euró értékű Hatvan ― Maassluis ― Kézdivásárhely közös pályázatról számoltak be.