Mikolajt a Jan Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt jelölte az oktatásügyi miniszteri székbe. Mikolaj levelét még ez év januárjában megírta, azért került csak most nyilvánosságra, mert a könyvkiadó munkatársai azt hitték, hogy más eszközökkel és eljárással rá tudják venni a miniszter urat álláspontja megváltoztatására. Mostanáig nem jutottak eredményre, s ezért a Magyar Koalíció Pártjához fordultak segítségért. Az információk Berényi Józseftől, az MKP általános elnökhelyettesétől származnak, aki azt is kijelentette, hogy Robert Fico kormányfő kisebbségi politikája rosszabb, mint a kommunizmus idején volt Csehszlovákiában.
Mi, romániai magyarok ismerjük ezeket a praktikákat. Ezért 1989 decemberében az első lépéseink közé tartozott, hogy ezt az állapotot megszüntessük, és az elorzott és eltorzított magyar helységneveket azonnali hatállyal visszaállítsuk. A szlovákok még ezt is túllicitálják, miniszterük még a földrajzi neveket is csak szlovák nyelven engedélyezné. Nálunk ,,legalább" a 80-as években, amikor tetőzött a mániákus nacionalizmus, az ilyen ,,eredeti" neveket, hogy Ţinegheteteu egy ideig le lehetett írni Cinegetetőként is.
Szóval, ha van még demokráciamosadék Szlovákiában, akkor Besenyőfalvát Ruzomberoktól (Rózsahegytől) északkeletre nem kell Besenovának nevezni. És megmarad Besenyőpetőfalva is a Pecenady mellett, amely Pecsenyéd és Petőfalu egyesítéséből alakult név. Cifrázhatjuk tovább is a példákat erre a példátlan nacionalista orcátlanságra, amely Csallóköz megnevezését csak Zitny ostrovként engedélyezné, s többé nem utaznánk a Magas-Tátrába, hanem a Vysoké Tatryba.
Az Európa Tanács kisebbségi keretegyezménye egyébként lehetővé teszi a kisebbségek számára a helységnevek, utcanevek és más földrajzi megnevezések anyanyelvű használatát.