…de hisz ez Hunyadi János!

2010. november 12., péntek, Nyílttér

Anno, az első évjárat voltunk, kiknek Románia történelmét románul kellett tanulniuk. Nyelvi gondjaink nem voltak, Brassóban az utcán tanult meg románul a gyermek.

Ráadásul a történelmet is jó emlékezetű magyartanárunk, Fóris Gyula tanította. Nagy tudása, színes előadói készsége és emberi melegsége miatt nagyon szerettük. De történelemórán elillantak Fóris tanár úr erényei: ő beszélt, magyarázott, az osztály csendben ült, és szemmel láthatóan unatkozott. Egyik órán — már jól benne voltunk a tanévben — Iancu de Hunedoaráról szólt a lecke, a tanár úr a hadvezér erényeit ecsetelte, az osztály gondolatai messze jártak. És elhangzott egy mondat, természetesen román nyelven: ...Iancu de Hunedoara felesége, Elisabeta Silaghi... A név hallatán egyik osztálytársamból kibukott a felismerés öröme: de hisz ez Hunyadi János! A tanár úr ránk meredt, mindig derűs arca elborult, néhány másodpercig habozott, majd fogta a XV. század történelmi térképét — addig is előtte állva magyarázott —, felállította a katedrára, s azt mondta magyarul: na, gyerekek, figyeljetek, most tanuljuk meg Hunyadi János törökellenes hadjáratait. Ez az óra ma is elevenen él emlékezetemben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 15
szavazógép
2010-11-12: Nyílttér - :

Diákok a földrajz és a történelem román nyelvű oktatásáról

Az új oktatási törvénytervezet egyik legvitatottabb, legtöbbet támadott előírásai közé tartozik, hogy kisebbségi iskolások a következőkben minden tantárgyat anyanyelvükön tanulhatnak, így a földrajzot és a történelmet is. Alábbi összeállításunkban nyolcadikos és tizenkettedikes háromszéki diákokat kérdeztünk: mi a véleményük, mik a tapasztalataik a földrajz és a történelem román nyelvű oktatásáról, milyen nehézségeket okoz ez nekik a tanulásban, milyen következményekkel jár a záróvizsgákra való felkészülésben.
2010-11-12: Nyílttér - :

Helyben vagyunk

Vannak változatlan helyzetek? Pedig hogy megváltozott a világ 48 év alatt...
A legelső trauma. A VII.-es kisdiák nem érti a frissen kinevezett román anyanyelvű, történelem és földrajz szakos tanárnő szavait...