A hódoltság dilemmái

2010. november 15., hétfő, Máról holnapra

Minden jel arra mutat, a demokraták belekapaszkodnak az alkotmánybírósági döntés ama mondatába, hogy a taláros testületnek nem áll módjában és jogában arra kényszeríteni a kormányt, hogy lemondjon — a különben alkotmányellenesnek ítélt eljárásáról — egy épp vita alatt álló törvénytervezet felelősségvállalással való elfogadásáról.

E mondatnak hála, az alkotmánybírósági döntés indoklásának kézbevétele után szemmel láthatóan életmagra kapott a kormányoldal, s majdnem biztosra vehető, nem sokat lacafacáznak, teszik, amit eddig is jónak és eredményesnek gondoltak, felelősségvállalással átgyúrják a parlamenten e sokat vitatott jogszabályt is. Egyrészt, hogy kihúzzák az RMDSZ méregfogát, azaz elejét vegyék beígért távozásának, másrészt, hogy elégtételt adjanak sokat blamált miniszterüknek, Daniel Funeriunak. Vagy egyszerűen csak azért, hogy nekik legyen igazuk.
Érdemes elgondolkodni azon, megéri-e az RMDSZ-nek az alkotmányosságot, törvényességet, mi több, magát a demokráciát naponta megerőszakoló, meglehetősen eredménytelenül kormányozó hatalom oldalán ebbe a kínos játékba is belemennie. Látják-e, érzékelik-e Markóék, hogy a Băsescu—Boc nevével fémjelzett hatalom egyre népszerűtlenebb, s az RMDSZ-t sem komolyságáért, hozzáértéséért dicsérik már, hanem felülmúlhatatlan képlékenységéért ostorozzák.
Természetesen, a román nyelvtanítás új módszertana, a földrajz és történelem magyar nyelven való oktatása, a kis létszámú magyar osztályok védelme fontos számunkra. De például a kötelező oktatás kilenc évre, a középiskola három esztendőre való csökkentése jó lesz-e, használ-e gyermekeinknek? S egyáltalán jót tesz-e közösségünknek a radikális iskola-összevonás, a pedagógusok tömeges elbocsátása, munkájukban ösztönzőerőt jelentő béreik megbocsáthatatlan mértékű csökkentése.
Ha a Lex Funeriu valamennyit is fordítana az igénytelen, színvonaltalan oktatáson, ha az új jogszabály meggátolná a legjobbak távozását a rendszerből, ha megakadályozná azt, hogy az elszegényedett családok gyermekei tömegesen hagyják el az iskolát, hogy koldulni, prostituálódni külföldre hurcolják őket, vagy itthon szolgasorsba kényszerítsék, ha a pedagógusok végre a társadalom megbecsült és jól fizetett tagjai lehetnének, és főként, ha e törvény életbeléptetése révén megalapoznák itthon is a XXI. század igényelte tudásalapú társadalmat, az RMDSZ is elmondhatná, nem sertepertélt fölöslegesen e dilettáns kormányban, melynek előbb-utóbb, de mégis­csak mennie kell.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2010-11-15: Közélet - :

Gyertyák a szegényekért

Akadt, aki céltudatosan, mások halkan kérdezősködve, a helyszínen tájékozódva álltak meg hosszabb-rövidebb időre szombat este a sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban a Mikó-szobor előtt, hogy gyertyát gyújtva szolidaritásukat fejezzék ki a rászorulókkal.
2010-11-15: Közélet - Váry O. Péter:

Elhanyagolt munkaszolgálatosok

Szombat délelőtt másfél-két tucatnyian vettek részt a volt munkaszolgálatosok sepsiszentgyörgyi emlékművének koszorúzásán, néhányan abból a több ezerből, kik az 1950-es, 1960-as években töltött katonaságuk alatt — ,,megbízhatatlan" származásuk okán — fegyver helyett az ásót, a csákányt forgatták — innen az emlékmű szimbolikája is.