Belföldi hírek

2010. november 16., kedd, Belföld

Mégis lesz oktatási törvény?
A kabinet folytatja az oktatási törvénytervezet ügyében indított felelősségvállalási eljárást — jelentette be tegnap Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke a kormánykoalíciót alkotó pártok tegnap reggeli megbeszélése után.

Az ülés első témája a tanügyi törvény volt, és mindannyian egyetértettek abban, hogy folytatni kell a felelősségvállalási eljárást. Emil Boc kormányfő levélben kérte az alkotmánybíróságot, hogy oldja meg a kabinet és a parlament közötti konfliktust, amelyhez az vezetett, hogy a parlament elutasította a felelősségvállalás nyomán letett bizalmatlansági indítvány felolvasását és vitáját. A miniszterelnök arra kéri a taláros testület elnökét és tagjait, állapítsák meg az alkotmányos jellegű, jogi konfliktust a kormány és a parlament között, és vegyék tudomásul a bizalmatlansági indítvány miatt keletkezett intézményi zárlatot, amely csak a felelősségvállalás folytatásával oldható fel. A levél szerint az a tény, hogy a kormány a parlament előtt vállalt felelősséget a tanügyi törvényért, politikai gesztus, amely során felajánlják mandátumukat. A törvényhozó testület nem értékelte úgy, hogy a felelősségvállalással sérül törvényhozói státusa, és elfogadta a procedúra lebonyolításának naptárát. A miniszterelnök arra is figyelmeztet, bár a házszabály előírja, hogy a bizalmatlansági indítványt a felelősségvállalást követő öt napon belül kell ismertetni, ezt a határidőt rég túllépték.

Égető az egységes bérrács
Valószínű, hogy az egységes bérezési törvényt is a parlament előtti felelősségvállalással fogadja el a kormány — nyilatkozta tegnap Kelemen Hunor művelődési miniszter. Szerinte nincs más megolddás, ha tartani akarják a határidőt. A régóta vajúdó jogszabályról tegnap is egyeztettek, és ma újabb tárgyalások következnek a szociális partnerekkel. Ezek után ismét a koalícióban véglegesítik a tervezetet, amely a jövő évi állami költségvetés alapja. Emil Boc miniszterelnök nyilatkozata szerint a kormány körülbelül két hete számol azzal, hogy felelősséget vállal az egységes bérezési törvényért.

Nem vonzó a kincstárjegy
A tervezettnél kevesebb, hat hónapos kincstárjegyet értékesített tegnap Románia, de az előző árveréshez képest alacsonyabb hozammal. A pénzügyminisztérium egymilliárd lej értékben kínált eladásra kincstárjegyeket, legfeljebb hétszázalékos éves átlaghozammal, de csak 791,45 millió lej értékű adósságpapír talált gazdára tegnap. A hozam három hónapon belül először hét százalék alá, 6,96 százalékra csökkent. Az előző, november 1-jén tartott értékesítés során 1,46 milliárd lej értékű adósságpapír talált gazdára hétszázalékos éves átlagos hozammal. Hét százalék alatti hozam utoljára az augusztus 9-i árverésen volt, amikor Románia 1,27 milliárd lej értékben adott el adósságpapírokat 6,99 százalékos hozammal. Románia idén eddig mintegy 33,8 milliárd lej értékben értékesített állampapírokat költségvetési hiánya fedezésére. Novemberben 4,6 milliárdra szeretne adósságpapírt eladni az októberi 3,1 milliárd lej után.

Egészségünket veszélyeztetik
Korlátozza a kezeléshez való hozzáférést, csődbe juttatja a patikákat, és aláássa a közegészségügyi rendszert az Országos Egészségbiztosítási Pénztár javaslata, amely révén tovább szigorítanák a gyógyszerek kifizetésének körülményeit — figyelmeztet a romániai gyógyszerészkamara. Egy tegnap kiadott közlemény szerint ezentúl 210 napot is késhet az országos programok keretében elszámolt készítmények kifizetésével a kormány, és az új határidő voltaképpen a korábbi kétszerese, hiszen eddig 120 napon belül fizettek. A biztosító által elrendelt módosítás egyoldalú és önkényes. ,,Azoknak, akik ilyen döntéseket hoznak, el kellene gondolkodniuk, miként boldogulnának, ha 210 nap múlva kapnák meg fizetésüket. Mivel a patikák nem tudják kifizetni számláikat a forgalmazóknak, fizetésképtelenné válnak, és egyre több az ilyen eset az elmúlt időszakban" — nyilatkozta Clara Popescu, a gyógyszerészkama­ra alelnöke. A patikusok arra kérik a biztosítót, szervezzen valós közvitát, és vegyék figyelembe álláspontjukat. Közleményükben emlékeztetnek arra is, hogy az Európai Unióban legtöbb hatvannapos határidőket szabnak meg a közegészségügy terén, ez a kezdeményezés azonban ,,tönkreteszi a rendszert, és veszélyes a betegekre nézve".

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2010-11-16: Belföld - :

Hírsaláta

LEGJOBB FEJŐSTEHÉN AZ ÁLLAM. Elméletben elítélik a politikusok azon társaikat, akik az állammal üzletelnek, a valóságban pártállástól függetlenül sokan keresnek milliókat az ilyen típusú szerződésekkel.
2010-11-16: Közélet - Iochom István:

Újabb tarvágás Bálványosfürdőn

Tavasszal adtunk először hírt arról, hogy Bálványosfürdőn, alig egy kilométerre a négycsillagos Grand Hotel Bálványos Szállodától, a Szent Anna-tó, illetve a sepsibükszádi útkereszteződés közelében tarolják az erdőt.