Moody’s-leminősítés Magyarországnak

2010. december 7., kedd, Világfigyelő

Londoni elemzői vélemények szerint a Moody’s In­vestors Service által tegnap bejelentett magyar adósosztályzati leminősítés a költségvetési reformok melletti kormányzati elkötelezettség hiányát tükrözi, és megvan a kockázata annak, hogy Magyarország elveszíti befektetési ajánlású besorolásait.

A citybeli elemzők közül többen is kiszámíthatatlannak ítélték a magyar gazdaságpolitikát. Preston Keat, az Eurasia Group nevű globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni közgazdásza annak a véleményének adott hangot, hogy a magyarországi kilátásokat számos piaci megfigyelő egyre negatívabban értékeli, ami nem meglepő, tekintettel arra, hogy a kormány nem foglalkozik a strukturális jellegű adósságdinamikai kérdésekkel, emellett továbbra is élezi a feszültséget a Nemzetközi Valuta­alappal és az EU-val. A szak­elemző szerint a jövedelemadók csökkentése, ,,büntetőadók" kivetése a pénzügyi, az energiaipari, a távközlési és a kiskereskedelmi szektorokra, a nyugdíjrendszer ,,államosítása", valamint a költségvetést felügyelő intézmény ,,kizsigerelése" nem tekinthető felelős költségvetési konszolidációnak.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője szerint egyértelmű annak a kockázata, hogy Magyarország valamikor a következő egy év során elveszíti befektetésre ajánlott hitelminősítői osztályzatait. Ash úgy vélekedett, hogy a térségi társ­államokkal összevetve Ma­gyarország számára még a BBB mínusz besorolás (illetve a Moody’s osztályzási módszertana szerint a most megadott Baa3) is valamelyest nagyvonalúnak tűnik. Az elemző kiemelte, hogy például Romániára a másik két nagy hitelminősítő ― Standard & Poor’s és Fitch Ratings ― nem befektetői szintű osztályzatokat tart érvényben, jóllehet a román köz- és küladósságráták jobbak Ma­gyarország adósságmutatóinál. Románia emellett tartja magát az IMF/EU-reformprogramhoz, és a hosszú távú közfinanszírozási fenntarthatóságot javító módon kezeli nyugdíjrendszerének gyengeségeit, vagyis úgy tűnik, hogy Ma­gyarországgal ellentétes irányban halad. Ash szerint ha a globális piaci helyzet a felzárkózó térség szempontjából kevésbé támogatóvá válik, vagy a várt növekedés nem valósul meg gyorsan, a magyar kormány arra kényszerülhet, hogy ismét az IMF-hez és az EU-hoz forduljon finanszírozásért.
Magyarországot jelenleg két hitelminősítő, a Standard & Poor’s és ― a tegnapi leminősítés után ― a Moody’s tartja a még éppen befektetésre ajánlott kategória alsó határán, és mindkét cégnél leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes az osztályzatokra.
Orbán Viktor miniszterelnök szóvivője szerint a siker a kormányt és annak gazdaságpolitikáját fogja igazolni, és a rövid távú leminősítések hosszú távon felminősítésekké válnak majd. Pon­tosan az történik, amit a miniszterelnök fél évvel ezelőtt előre jelzett: a nemzetközi tőke érdekeit és szempontjait rövid távon sértő intézkedések miatt került sor a leminősítésre ― értékeli a szóvivő.
Az MSZP szerint a Moody’s által bejelentett leminősítés ugyan a kormány katasztrofá­lis gazdaságpolitikájának szól, azon­ban az igazi pofont ismét a magyar emberek kapták. Ka­tona Tamás, a szocialista párt elnökségi tagja úgy reagált, hogy a piaci reakció ― azon belül is elsősorban a forint azonnali és nagyarányú gyengülése ― világosan mutatja, hogy ,,ha a kormány továbbra is kitart a jelenlegi kockázatos és fenntarthatatlan gazdaságpolitikája mellett, végleg hiteltelenné válunk Európa és a világ számára".
Az LMP szerint a magyar államadósság kilátásainak leminősítése egyértelműen mutatja, hogy a kormány felelőtlen gazdaságpolitikát folytat, és azt is, hogy a költségvetésnek nincs jövője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 135
szavazógép
2010-12-07: Sport - :

Sport

Szentgyörgyi siker
Tegnap este a megyeszékhelyi Szabó Kati Sportcsarnokban rendezték meg az I. ligás teremlabdarúgó-bajnokság 10. fordulónak rangadóját a Sepsi FC és a Galaci United között. A nagyon izgalmas és színvonalas találkozót a sepsiszentgyörgyi zöld-fehérek 5—3 arányban nyerték meg.
2010-12-07: Világfigyelő - :

Vita a legfőbb ügyész megválasztásáról

A magyar Országgyűlés két ellenzéki pártja is előre bejelentette, nemmel szavaznak Polt Péter legfőbb ügyésszé választásáról a parlamenti titkos szavazás során. Gyüre Csaba Jobbik-alelnök kifejtette: Polt Péter korábban fideszes politikus volt, így megválasztásával folytatódhat az a sorozat, amellyel a kormánypártok független pozíciókba egykori vagy jelenlegi pártpolitikusokat neveznek ki.