EU-rajt sortűzben

2011. január 7., péntek, Máról holnapra

Fél éven át Magyarország látja el az Európai Unió soros elnökségét. A tegnapi zászlóátadás és hivatalátruházás persze csak ünnepélyes és szimbolikus gesztus volt, de hát a szimbólumok sok esetben legalább olyan fontosak, mint a mögöttük húzódó tények.

Orbán Viktor és csapata tegnapi "kenyérbe esése" pillanatában még annál is fontosabbak, hiszen a talán nem a legszerencsésebb pillanatra időzített médiatörvény körüli hangulatkeltés alkalmas arra, hogy elterelje a figyelmet a lényegről. A magyar kormányfő korábbi, a multik és a bankok felelősségvállalásra való "felszólítása" okán amúgy is megkapta már a diktátori titulust, ehhez képest a putyinista címke harmatgyenge epigontermék.
Természetesen, a Kárpátok kanyarulatából nézve is roppant izgalmas, hogy a magyar EU-elnökség ideje alatt milyen kifutása lesz a romaprogramnak, az eurostabilizációs törekvéseknek, a botladozó államháztartások támogatását célzó segélykonstrukcióknak. Sokadmagammal azonban egyéb elvárásokat is megfogalmazunk így, az út kezdetén, hiszen az előttünk álló fél év akár történelminek mondható változásokat is hozhat a romániai magyarság számára.
Például az autonómia témakörében, amelynek tárgyalása régebbi uniós országok esetében semmiféle megrázkódtatást nem okoz, a székelyföldi magyarság ügye viszont egyelőre igen kevés empátiával találkozott. A magyar elnökség a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezése — legalább egymillió aláírás gyűjtése legkevesebb hét európai uniós országból azzal a céllal, hogy az EU megalkossa az őshonos nemzeti kisebbségek önrendelkezésére vonatkozó jogszabályt — számára is olyan hátteret jelenthet, amelyre nem csak az előttünk álló fél évben támaszkodhat a székelység autonómiatörekvése. Pozitív irányú elmozdulásra való ki nem mondott ígéretet jelent Románia schengeni övezethez való gyors csatlakozása tekintetében is. Az eljárás persze egyértelmű, hiszen valamennyi schengeni ország szavazata szükséges a csatlakozáshoz. Júniusig azonban a karakteres magyar álláspont elérheti a jelenleg még elutasító német és francia vélemények megváltoztatását.
Magyarország különböző irányból érkező, de egyértelműen gazdasági érdekű és célzatú sortűz közepette kezdi meg az EU-elnöklést. A stabil hazai kormányzat azonban elég erőt kölcsönözhet a jó szerepléshez a következő fél évben, sokat javulhat az ország ázsiója, minden tekintetben megerősödhet úgy, hogy közben nem simul bele engedékenyen az európai tájba. Sikere a mi érdekünk is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 12
szavazógép
2011-01-07: Közélet - Mózes László:

A színház a legfontosabb, kell egy mozi (Sepsiszentgyörgy kulturális igénye)

A sepsiszentgyörgyiek kulturális igényét, illetve a megyeszékhelyi művelődési lehetőségeket vizsgáló felmérés eredményét ismertették tegnap a városházán. A főként fiatal válaszadók által szolgáltatott adatokból kiderült, Sepsiszentgyörgyön egy igen kifinomult, elitistának tekinthető kultúrafogyasztó réteg mellett található egy népes, egyelőre csak potenciális célcsoportnak tekintett, érdektelennek tűnő tömeg, számukra kulturális ajánlatot biztosítani a jövő feladata.
2011-01-07: Közélet - Farkas Réka:

Összefogást keres az MPP

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) háromszéki szervezetével kezdeményezett tárgyalást a háromszéki MPP — jelentette be Kulcsár-Terza József, a polgári párt megyei szervezetének elnöke. A megyei vezetőség a december 15-i elnökségi ülésen döntött arról, hogy megbeszélésre hívják az EMNT-t, és év végén küldték el levélben felkérésüket.