Képek Háromszék múltjábólA kisborosnyói Damokos—Tompa-kúria

2011. január 8., szombat, Magazin

Háromszék hajdani gazdagságát számos település sírja vissza. Ezek közé számíthatjuk napjainkban Kis­boros­nyót is, ahol néhány, ma is fennálló roskadozó gabonás jelzi azt, hogy valamikor itt számos díszes udvarház állt, és sok nemes család élt.

A kis település nagyszámú kúriájára hajdan a Székelyföldet járó Orbán Balázs is meglepetten figyelt fel, külön kiemelve azokat a hatalmas szarvas­agancsokat, amelyek valamennyi kúria homlokzatán ékeskedtek, külsÅ‘ jeleiként a környezÅ‘ erdÅ‘k gazdag vadállományának.


A kisborosnyói kúriák közül talán leginkább a Damokos—Tompa-kúria elvesztét gyászolhatja a Háromszék műemlékei után nyomozó érdeklÅ‘dÅ‘. Az épület gyönyörű reneszánsz, virágfaragványokkal díszített kÅ‘portáléja számos művészettörténész és építész érdeklÅ‘dését keltette fel. Orbán Balázs rajzban ábrázolta az épület kÅ‘portáléját. A 19. század végén Huszka József, a híres sepsiszentgyörgyi rajztanár készített rajzokat a kisborosnyói épület egyes elemeirÅ‘l. A 20. század elején két budapesti mérnök, Kertész K. Róbert és Schváb Gyula végzett alapos mérnöki felmérést az épület kÅ‘ bejáratáról. Biró József, az erdélyi kastélyépítészet kutatója is a jeles háromszéki, 18. századi építészeti emlékek között emelte ki a Damokosok 1728-as kúriáját, ám a fokozott érdeklÅ‘dés és a többrétű felmérés sem tudta megakadályozni a gyönyörű épület lebontását. 1942 júliusában a Székely Nép háromszéki napilap már arról számolt be, hogy ,,elpusztult a művészettörténetileg igen értékes borosnyói Tompa-kúria is: szerencse, hogy néhány oszlopát gondos kezek megmentették attól, hogy valahol épületkÅ‘nek használják fel".


Bár a ritka értékű portálé és az apróbb kÅ‘oszlopok szerencsés módon a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe kerültek, az elpusztult udvarházról és utcai kapujáról alig maradtak fenn fényképeink. A Székely Nemzeti Múze­um gyűjteményében lévÅ‘ üvegnegatívok közül azokat mutatjuk be olvasóinknak, amelyeket a 20. század elején László Ferenc régész-igazgató készített a kisborosnyói épületrÅ‘l és kapuról.

Szőcsné Gazda Enikő

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 683
szavazógép
2011-01-08: Kultúra - Borcsa Imola:

Istentisztelet

— Még ennyi idÅ‘ után es elcsodálkozom rajta, hogy milyen szép szál férfi ez a mi fiatal papunk, te Veronka! Jóravaló ember, sosem zelegorkodik, s még a tetejébe ügyes gazda es. Nélküle nem lenne felújítva a harangláb se! Haj, ha én most lennék fiatal, biztosan kiszemelném magamnak! Bezzeg ez a bamba keresztlányom egyre csak azt hajtogatja, hogy ne szóljak bele az Å‘ dolgába.
2011-01-08: Magazin - :

Határon túli magyar összművészeti fesztivál

Koncertek, kiállítások, falukutatással és az ősi magyar hitvilággal kapcsolatos előadások szerepelnek a határon túli magyar összművészeti fesztivál január 13-án nyíló programján Győrött.