Vitát kavar a brüsszeli magyar szőnyeg
Néhány európai parlamenti képviselő tiltakozott amiatt, hogy Magyarország az Európai Tanács épületében egy 202 négyzetméteres szőnyeget állított ki, amelyen a magyarság történetének különböző szimbólumai és képei szerepelnek, köztük Magyarország térképe 1848-ból.
Hajdú Márton, a magyar EU-elnökség egyik szóvivője az EUobserver.com riporterének nyilatkozva tagadta, hogy a szőnyegnek bármi köze lenne Magyarország jelenlegi külpolitikájához. Azonban a Magyarországgal szomszédos országok EP-képviselői szerint a kiválasztott térkép — amelyen Szlovákia, Románia és Szerbia egyes részei a Habsburg Birodalom részeként jelennek meg — a jelenlegi kormány nosztalgikus, sőt, akár irredenta indítékaira utalnak. Az EUobserver internetes hírlevél egy osztrák és egy román képviselő kifogásait idézte.
Veszélyes anyag lesz a vörösiszap?
A napokban Magyarországra küldött újabb levélre adott választól függ, hogyan halad tovább az Európai Bizottság a tavalyi Ajka környéki vörösiszap-ömlés elemzésével — jelentette ki tegnap Brüsszelben a testület szóvivője, Joe Hennon. A testület szokásos napi sajtótájékoztatóján — kérdésekre válaszolva — hangoztatta: továbbra sincs szó arról, hogy a bizottság hivatalos eljárást kezdene az ügyben. Megismételte, hogy előzetes értékelése alapján a bizottság úgy ítéli meg, már korábban veszélyes anyaggá kellett volna minősíteni a vörösiszapot, és ezt figyelembe kellett volna venni a tároló engedélyezési eljárása során. Ezekkel kapcsolatos kérdéseket tett fel a bizottság a magyar hatóságoknak mostani levelében, és a válasz kézhez vétele után mérlegeli majd a további tennivalókat — mondta el a szóvivő.
Zavargások áldozatokkal Tunéziában
Tunéziában tovább tartanak a heves tiltakozó megmozdulások, és már a fővárosban is van halálos áldozata a tüntetők és a rendőrök közti összecsapásnak. Tegnap Tunisz központjából lövések hallatszottak, és füst szállt fel a házak közül. A tüntetők már nemcsak munkalehetőséget, hanem szólásszabadságot, gyülekezési szabadságot és más szabadságjogokat is követelnek. Az este nyolctól reggel hatig tartó kijárási tilalom ellenére az éjszaka folyamán több tüntetés is volt a fővárosban, és ezek egyikén a rendőrök agyonlőttek egy 25 éves férfit. Megsebesült a lábán egy amerikai újságíró is. A tüntetéssorozat halálos áldozatainak pontos száma nem ismert; a kormány 23 halottról beszél, de emberi jogi szervezetek szerint 40—50 körül van a megöltek száma. Délután az európai turisták által kedvelt Hammámet tengerparti üdülővárosra is átterjedt a zavargás: a tüntetők törtek-zúztak, de sérülésekről nem érkezett jelentés.
Egyhetes tunéziai álomvakációval jutalmazza előfizetőit a Székely Hírmondó!