Döntött a háromszéki RMDSZKelement támogatják, Oloszt nem

2011. január 17., hétfő, Közélet

Kelemen Hunor elnökjelöltségét támogatja a háromszéki RMDSZ-szervezet, erről előbb a megyei Állandó Tanács döntött elsöprő szavazattöbbséggel, majd határozatukat megerősítette a Háromszéki Küldöttek Tanácsa is.

Bár többen érveltek amellett, hogy a ,,mi kutyánk kölyke" alapon Olosz Gergelynek is meg kellene adniuk az indulás esélyét, a voksolás más eredményt hozott, a felső-háromszéki kép­viselőnek ezer aláírást kell összegyűjtenie, hogy lehetősége legyen megmérettetni a február végi kongresszuson.
Az elmúlt napok ideges pezsgése jellemezte a szombati napot. Fél kettőkor Olosz Gergely és Eckstein-Kovács Péter a sajtó előtt látta el kézjegyével a kolozsvári politikus által javasolt etikai kódexet, melynek biztosítania kellene a tisztességes, övön aluli támadásoktól, vádaskodásoktól mentes kampányt, szavatolnia az esélyegyenlőséget. Kelemen Hunor csak a kampány január 26-i kezdete után mérlegeli, csatlakozik-e a dokumentumhoz.


Feszültség, kiabálás, veszekedés
Nem volt feszültségektől mentes a három elnökjelölt közös ebédje — ezt már a házigazda, Tamás Sándor megyei RMDSZ-elnök árulta el, és bizony időnként emelt hangon zaj­lott a vita az Állandó Tanácsban is, de a sajtó képviselői erről csak a zárt ajtók mögül kihallatszó kiabálásból értesültek. Mindhárom jelölt bemutathatta programját, kérdésekre is válaszolhattak, s bár mint utóbb, a HKT ülésén kiderült, igazán jelentős eltérés nincs elképzeléseik között, a szavazás az előre borítékolható formában zajlott: a titkos voksoláson a jelen levő 25 ÁT-tagból 22 Kelemen Hunort támogatta, hárman Olosz Gergelyt. Nyomaté­kosították, nem elnökké választását, csupán indulását. Az RMDSZ alapszabályzata szerint minden jelöltnek fel kell mutatnia két szervezet (egy területi, megyei és egy társult szervezet vagy platform) támogatását vagy ezer aláírást a tagság köréből.
A HKT öt órakor ült össze a Míves Házban, a szavazati joggal rendelkező 83 tagból 70 volt jelen. Itt is egyforma esélyt kaptak a jelöltek a bemutatkozásra, és a küldöttek is kifejthették véleményüket, a szervezők látványosan igyekeztek betartani a demokratikus játékszabályokat, hogy utóbb senki ne kérdőjelezhesse meg a döntést.


Ki legyen a pilóta?
Mindhárom, elnöki tisztségre jelentkező elmondta, változásra van szükség a szövetségben, és ő ezt kívánja érvényesíteni, közeledniük kell az emberekhez, befogadó szervezetté kell alakítaniuk az RMDSZ-t, rendezni kell a viszonyt a magyarországi kormánypárttal, és a kormányban addig kell maradniuk, amíg a magyarság érdekeit képviselni tudják, ha ez a részvétel veszélyezteti a majdani parlamenti bejutást, ki kell lépni. A három programban árnyalatnyi különbségek adódtak, lényegi alig. Kelemen Hunor kiemelte, jó néhány éve tevékenykedik a jelenlegi elnök mellett, és ,,a repülőt arra a segédpilótára kell bízni, aki ott ült a pilóta mellett, nem arra, aki könyvből tanulta a jármű irányítását". Erre válaszolta Eckstein igen frappánsan: a maga részéről azt szereti, ha a repülőt a pilóta vezeti, nem egy segédpilóta.


Helyi ügy, vagy országos?
A teremben ülők közül néhányan hozzászóltak a vitához, többnyire azt képviselték, hogy a háromszéki szervezetnek az idevalósi jelöltet kell támogatnia, meg kellene számára teremteni az indulás lehetőségét, hisz itt nincs szó semmi többről. A tamásfalvi polgármester felidézte a két évvel ezelőtti parlamenti választásokat: ,,Mi akkor nem kértük Olosz urat, de megkaptuk, most akkor legalább támogassuk." Dénes István nem értette, ha Kelemen Hunor már több megyei szervezet támogatását bírja, miért van szüksége még a háromszékire is, ők miért nem nyújthatnak segítséget Olosz Gergely indulásához? Antal Árpád, a sepsiszentgyörgyi szervezet elnöke elmondta, az RMDSZ elnökének személye nem megyei ügy, Bukarestből érkezett visszajelzésekből tudja, egyetlen román párt élén történő változás sem befolyásolná olyan nagy mértékben Románia jövőjét, mint az RMDSZ elnökválasztása. Nagyobb távlatokból kell elemezni ezt a kérdést, és vissza lehet utasítani az érzelmi szavazást, hisz Olosz Gergely a megyei szervezettel történő konzultáció nélkül döntött indulásáról — fejtette ki.
Kisebb vita után végül eldőlt, a testület arról szavaz, elfogadják-e az ÁT döntését. A teremben ülők közül 46-on emelték fel kezüket az igennél, tízen a nemnél, és 12-en tartózkodtak.
Többen több ízben kiemelték, ez a szavazás az induláshoz nyújtott támogatást jelenti, a kongresszuson a küldöttek egyénileg voksolnak, a megyei szervezet akarata nem írhatja felül döntésüket, senki nem veheti el a jogukat, hogy lelkiismeretük szerint döntsenek. A HKT szombaton a megyei küldötti helyek el­osztását is jóváhagyta, a hivatalosan járó 24 mellett 18 sorsáról határoztak, megszavazták: az 5 sepsiszentgyörgyi, 3 sepsiszéki, 6 kézdi­széki, 2 erdővidéki és 3 orbaiszéki kongresszusi küldöttről a széki szervezetek döntenek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 18
szavazógép
2011-01-17: Sport - :

Bal lábbal kezdtek (Kézilabda-vb)

A titokban várt meglepetés elmaradt a férfi kézilabda-világbajnokság nyitányáról. Mindkét csapatunk, azaz mind a magyar, mind a román vereséget szenvedett. Mentségükre szolgáljon, hogy rangos ellenfelektől kaptak ki. Mert mindkettő az, a magyarokat verő Izland és a románokat legyőző Horvátország is.
2011-01-17: Közélet - Iochom István:

Hat esztendeje az önállósulás útján (Év elején a falugazdák) — Beszélgetés Molnár Istvánnal, Kézdialmás polgármesterével

A több mint hat évvel ezelőtt önállósult, közel ezerötszáz lelket számláló Kézdialmás a fejlődés útjára lépett, elkészült az ivó- és szennyvízhálózat, folytatják az új iskola építését, ravatalozóház készül stb. Önállósulása óta Molnár István vezeti a két faluból, Kézdialmásból és Csomortánból álló községet. Először a múlt év eredményei felől kérdeztük.