A több mint hat évvel ezelőtt önállósult, közel ezerötszáz lelket számláló Kézdialmás a fejlődés útjára lépett, elkészült az ivó- és szennyvízhálózat, folytatják az új iskola építését, ravatalozóház készül stb. Önállósulása óta Molnár István vezeti a két faluból, Kézdialmásból és Csomortánból álló községet. Először a múlt év eredményei felől kérdeztük.
— Tavaly egyik legfontosabb célkitűzésünk az iskola továbbépítése volt, ami pénzhiány miatt csak részben sikerült, sajnos, ebben a tanévben is négy helyen zajlik az oktatás. 2010-ben 372 000 lejt kaptunk a szakminisztériumtól célösszegként a munkálatok folytatására. A jó hír az, hogy az összes nyílászárót felszerelték, jelenleg az illemhelyeket csempézik. Ahhoz, hogy szeptemberben az új épületben kezdődhessék az új tanév, a teljes befejezéshez szükséges 750 000 lejnek legalább a felére volna szükségünk. Vízhálózatunk 2009 végére már elkészült, tavaly év végén az utolsó utcában kétszáz méteres szakaszon fektették le a szennyvízvezetéket. Tavaly 479 000 lejt kaptunk az állami költségvetésből a csatornázásra, a 7-es kormányrendelet alapján az addig elvégzett munkálatok törlesztésére. A derítőállomás és a csatornázás teljes befejezéséhez még 370 000 lejre lenne szükségünk.
Molnár István: Csomortánban az ottani vízhálózatra tavaly nagyon kevés pénzt, alig 42 500 lejt tudtunk fordítani, az egyik utcában hétszáz méteren fektettük le a fővezetéket, és a munkálat befejezéséhez még 500 000 lejre lenne szükségünk. Ugyancsak tavaly végeztük el az almási művelődési otthon belső tatarozását, ahová a helyi költségvetésből 50 000 lejt költöttünk. A csomortáni egyháztanács által kezdeményezett ravatalozóház építési munkálatait tízezer lejjel támogattuk, és ugyanakkora összeget költöttünk az almásira is, amit idén szándékszunk átadni. A 2010-es évre csak annyit ígértünk, amennyit meg is tudtunk valósítani. Egyetlen pályázaton vettünk részt, a Leader-programban az Esztelneken bejegyzett Angustia Egyesület egyik alapító tagja vagyunk. Elmondhatom, kevés pénzből, azt jól beosztva gazdálkodtunk.
— Idei tervek? Lehet-e már tudni, hogy mekkora lesz a költségvetésük?
— Legfontosabb célunk az iskola átadása. Amennyiben az 577-es kormányrendelettel biztosítják a finanszírozást, Csomortánban befejezzük a vízvezetést, és önerőből nekifogunk a művelődési otthon tatarozásának, a tetőszerkezet javítása és az épület újrafödése már nem tűr halasztást, majd a belső javítások következnének. Csomortán esetében másfél éve már összeállítottuk a szükséges iratcsomót a csatornázásra, sajnos, egyelőre várólistán vagyunk. Készülőben az iratcsomó a 125-ös tengely alapján, mely az erdei utak rehabilitálását célozza meg EU-s pénzekből. Az Almásrét bejáratától, a Farkas patakától a Nyírestetőig kilenc és fél km-es szakaszon javítanánk ki az utat, amint az erdei utak visszakerülnek Kézdialmás község tulajdonába. Az útjavítást nem egyedül Kézdialmás vállalta fel, a Veresvíz Egyesület tagsága közösen pályázik rá. Hozzávetőlegesen ugyanakkora büdzséből gazdálkodunk, mint tavaly, az állami költségvetésből háromezer lejjel kapunk többet, ellenben a helyi bevételek csökkennek. Olyan adóhátralékunk van, amit nem igazán tudunk behajtani. Az idei költségvetésünk csak a túlélésre lesz elég, de csak addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér.