SikerakadémiaA fejlődés lehetséges irányai

2011. február 16., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Sorozatunk legutóbbi írásának befejező részében az anyaországi nemzeti fenntartható fejlődés társasága elemzőinek jelentése alapján feltettük a kérdést: kiszabadítható-e az emberiség a lassú elmúlásra ítélt, környezeti szempontok szerint nem fenntartható társadalmakból, és léteznek-e elfogadható forgatókönyvek, melyek alapvetően meghatározzák a környezet kedvező változásait, melyek alapján előrelátható a világszintű jólét diadala?

Amint az elemzők is előrebocsátják, senki sem ismerheti a jövőt. Ennek ellenére kötelességünk minden számottevő valószínűségű forgatókönyvvel számolni, és elkerülni mindent, ami ezek megvalósulása esetén megoldhatatlan feladat elé állítja a nemzeteket.
A piac mindenekfelett modell a globalitás kiterjedését ígéri, amelyben a folyamatokat valamiféle világkormány vezényli, és megvalósul a nagy, a globális léptékek diadala. A fenntarthatóság mindenekfelett modell ugyancsak globális keretekben gondolkodik, és a tudásalapú, technokrata irányultságú világra épül. A biztonság mindenekfelett modellben a rend az erőből származik, az egyes nemzetek önző, befelé forduló stratégiát követnek. A negyedik forgatókönyv alkalmazkodó helyi kultúrák egymás mellett élését képzeli el, és a szolidaritáson alapszik. Ez utóbbi és a fenntarthatósági modell elébe megy a változásoknak, míg a másik kettő inkább válaszokat ad azokra.
1. forgatókönyv: Globalizáció (pozitív)
A világ a globális társadalom irányába alakul, a fejlődés legfontosabb hajtóereje továbbra is a verseny és a gazdasági növekedés.
A globális társadalom az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodik, megelőzi a további változásokat, s mindezt a tudományos-technikai válaszokon, a piaci mechanizmusokon keresztül éri el.
A megoldások nem fékezik, sőt, tovább növelik a gazdasági növekedést.
A fosszilis energiahordozók felhasználását sikerül helyettesíteni a nap, a szél, a geotermikus és a második generációs biomassza-hasznosítási eljárásokkal.
A növekedést sikerül elválasztani a környezeti terhelések növekedésétől és a szociális problémák halmozódásától.
Erős globális kormányzás alakul ki.
A technooptimista felfogás győzedelmeskedik.
2. forgatókönyv: Globalizáció (negatív)
Az emberiség súlyosbodó problémákkal küzd, egyre szélsőségesebb éghajlati körülmények jelentkeznek.
Az emberiség nem tud megküzdeni az időjárási szélsőségekkel és azok következményeivel (árvíz, aszály, bizonytalan terméskilátások); csökken a biológiai sokféleség, csökkennek a természetes ökoszisztémák szolgáltatásai.
A gazdasági növekedés lelassul, a tőkeallokációra alapozott növekedés kudarcot vall.
Az ellátó rendszerek összeomlanak.
Az emberiség nem tudja kielégítő mértékben helyettesíteni a fosszilis energiahordozókat.
Átrendeződik a politikai erőtérkép, új feszültségek keletkeznek.
Minden műszaki megoldás újabb környezeti és szociális nehézséget szül.
A létfeltételek romlanak, az életszínvonal jelentősen csökken.
Nem alakul ki globális kormányzás, s a nemzeti kormányok sem képesek kontrollálni a folyamatokat.
Globális szinten létrejön a káoszpont, a problémák megoldásai finanszírozhatatlanok.
3. forgatókönyv: Lokalizáció
A problémák elszabadulnak, sem globális, sem nemzeti szintű megoldást nem nyernek.
A legtöbb problémára helyben kell kitalálni a megoldást.
A problémák súlyosak: éghajlatváltozás, élelemhiány, energiahiány, az ellátórendszerek összeomlása.
A helyi válaszok megtalálása egyenetlen, jelentős különbségek alakulnak ki a különböző közösségek között, ez konfliktusok, erőszak forrását hordozza.
Hosszú időt vesz igénybe a helyzet normalizálódása.
4. forgatókönyv: Glokalizáció (a globalizáció és lokalizáció összeegyeztetése)
A szubszidiaritás működik (globális kormányzás az emberiség közös ügyeiben, döntési szabadság lokális szinteken).
A globális együttműködés kiegyensúlyozottá válik (az export-import a szükséges mértéken működik).
A szociális különbségek csökkennek.
A világot az együttműködés jellemzi.
Az együttműködés mentén sikerül megtalálni a válaszokat a környezeti, társadalmi problémákra és az energiagondokra.
Értékalapon működik mind a globális, mind a helyi társadalom.
Hogy a négy forgatókönyv közül melyik fog bekövetkezni, az is a jövő titka, de annyi már most bizonyos: mindenkinek cselekednie kell a kedvező változásokat garantáló intézkedések érdekében, gyermekeink jövőjének biztosításáért.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2011-02-16: Pénz, piac, vállalkozás - Csinta Samu:

Az első program elbírálása (Háromszéki Közösségi Alapítvány)

Ma dönt a kuratórium a Háromszéki Közösségi Ala­pítvány által kiírt első programra beérkezett pályázatok sorsáról. A következőre sem kell sokáig várni, áprilisban indul a HKA újabb programja.
2011-02-16: Közélet - Farcádi Botond:

RMDSZ-függő kormányfő?

Új kormányzási stílusra van szükség, helyre kell állítani a hatalomba vetett bizalmat, egy független miniszterelnök megoldás lehet erre, bár kétséges, hogy a koalícióban lesz-e támogatottsága az elképzelésnek, mindenesetre az RMDSZ jövő hét végén esedékes tisztújító kongresszusáig nem lesz kormányfőcsere — jelentette be tegnap este Traian Băsescu államfő, miután találkozott a Demokrata Liberális Párt honatyáival. Ez azt jelenti, hogy egyelőre Emil Boc marad a kormány élén, de a miniszterelnök-csere egyáltalán nem kizárt, az államelnök tegnap este is folytatta zárt ajtók mögötti tanácskozássorozatát a nagyobbik kormánypárt vezetőivel.