Új kormányzási stílusra van szükség, helyre kell állítani a hatalomba vetett bizalmat, egy független miniszterelnök megoldás lehet erre, bár kétséges, hogy a koalícióban lesz-e támogatottsága az elképzelésnek, mindenesetre az RMDSZ jövő hét végén esedékes tisztújító kongresszusáig nem lesz kormányfőcsere — jelentette be tegnap este Traian Băsescu államfő, miután találkozott a Demokrata Liberális Párt honatyáival. Ez azt jelenti, hogy egyelőre Emil Boc marad a kormány élén, de a miniszterelnök-csere egyáltalán nem kizárt, az államelnök tegnap este is folytatta zárt ajtók mögötti tanácskozássorozatát a nagyobbik kormánypárt vezetőivel.
Tucatnyi lehetséges kormányfő neve felmerült tegnap, miközben Traian Băsescu államfő folytatta a néhány napja elkezdett, zárt ajtók mögötti tanácskozást a Demokrata Liberális Párt vezetőivel — az alakulat honatyáival folytatott megbeszélést követően azonban az államelnök közölte: nem esett szó Emil Boc távozásáról. Kiderült viszont, hogy nem csak pártjával konzultált az elmúlt napokban, hanem koalíciós partnereivel, az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségek képviselőivel is. Mint mondta, a kormány iránti bizalom helyreállításáról tárgyaltak, új kormányzási stílusra van szükség, hiszen a nemzetközi pénzintézetektől érkező jelzések szerint a tavalyi negyedik negyedévben enyhe növekedésnek indult a gazdaság, ezért a válságkezelés után immár a gazdaságösztönzés a legfőbb cél. Ehhez kell helyreállítani a koalíció bizalmát a kormányba, a megbeszéléseken pedig erre keresik a választ. Több lehetséges megoldás van, de azokat a politikusoknak kell megtalálniuk, az RMDSZ tisztújító kongresszusa után lehet majd előrelépni — fejtette ki az államfő. Leszögezte: nincs valóságalapja a leendő kormányfőkről szóló híreknek, mert az RMDSZ kongresszusáig nem lesz szó erről. A lehetséges megoldások közé sorolta a független miniszterelnököt is, de szerinte a koalíción belül nem lesz a támogatottsága az elképzelésnek.
Az ülés utáni nyilatkozatokban több demokrata liberális politikus — többek között Vasile Blaga főtitkár — megerősítette, hogy terítékre került egy technokrata miniszterelnök kinevezése, de a vélemények megoszlottak a parlamenti frakciókban, így egyértelmű döntés nem született. A független kormányfőt főként az államfőhöz közel álló politikusok támogatták. Az ülés után több honatya kérte Bocot, tisztázza, hogy marad-e vagy távozik, de a miniszterelnök azt mondta, erről a pártnak kell döntenie.
A független miniszterelnök ötletét azonban a jelek szerint sem az RMDSZ, sem a nemzeti kisebbségek nem támogatják. Varujan Pambuccian leszögezte: Romániát jelenleg csak politikai kormány tudja irányítani, a miniszterelnöknek is párttagnak kell lennie. Az lenne a kívánatos, ha Emil Boc továbbra is tisztségben maradna, de ha már cserében gondolkodik a Demokrata Liberális Párt, a kisebbségek akkor is a politikai támogatással rendelkező miniszterelnököt támogatják, aki különféle érdekek mentén képes tárgyalni a koalíció tagjaival. Hasonlóan nyilatkozott Kelemen Hunor művelődési miniszter, RMDSZ-es elnökjelölt is. Mint mondta, a szövetség pártpolitikus-miniszterelnököt támogatna, ha a Demokrata Liberális Párt a változásról dönt. Ennek ellenére a szakértő-kormányfő kinevezéséről szóló elképzelést sem zárják ki teljes mértékben, de úgy véli, a független miniszterelnöknek koalíciós kormányzásban gondjai adódhatnának az állandó parlamenti támogatottság biztosításában. Hangsúlyozta azonban: döntés csak márciusban születik, az RMDSZ kongresszusáig pedig a szövetségen belül sem tárgyalnak erről.