Markó rendreutasította Oloszt
Továbbra is Kelemen Hunort tartja alkalmasnak az RMDSZ elnöki tisztségére Markó Béla, aki tegnap szokatlan eljárásnak minősítette, hogy az elnöki székért ugyancsak versenybe szálló Olosz Gergely sajtóközleményt adott ki kettejük beszélgetéséről.
Olosz Gergely hétfőn találkozott Markó Bélával Bukarestben, ezt követően úgy nyilatkozott, hogy Markó biztosította őt arról: ha megválasztják az RMDSZ elnökévé, számíthat támogatására kitűzött céljainak megvalósításához. ,,Meglehetősen szokatlan eljárásnak tartom, hogy Olosz Gergely képviselő úr egy velem folytatott beszélgetéséről sajtóközleményt adott ki. Az RMDSZ elnökeként napi kapcsolatban vagyok parlamenti és kormányzati kollégáimmal, és elég különös lenne, ha erről mindenki tájékoztatót tenne közzé" — írta Markó Béla. Felhívta a figyelmet: a kampány után is együtt kell dolgozni az RMDSZ-ben, és az elnöki tisztségért folytatott versengés ellenére meg kell próbálni megőrizni a jó együttműködés feltételeit. Emlékeztette beszélgetőtársát: bár az elnökválasztási kampányban nem kíván részt venni a továbbiakban sem, az a véleménye, hogy mindhárom jelöltnek vannak ugyan fontos képességei, de az RMDSZ elnöki tisztségére Kelemen Hunort tartja alkalmasnak. Benne látja ugyanis azt az egyensúlyérzéket és empátiát, ami egy sokszínű szövetség egységének megőrzéséhez szükséges.
Korrupcióval vádolt szakszervezeti vezető
Vasile Marica, a Sed Lex szakszervezet elnöke kenőpénzt vett el a vámosoktól, hogy előléptessék, vagy megtarthassák tisztségüket, létrehozott egy rendszert, amelynek ő a legfőbb haszonélvezője, és létezik egy felvétel, amelyen a giurgiui vámosok arról beszélnek, hogy több pénzt akar — jelentette ki tegnap Marius Ungureanu volt vámos, aki 1990 és 2003 között a giurgiui vámnál dolgozott. Ungureanu elmondta, hogy 1997-től 2002-ig havi 2000—2500 dollárt adott Maricának. Vasile Marica cáfolta a vádakat, leszögezte, hogy soha nem engedélyezte a korrupciót a vámosok körében, és nem vádolhatja őt egy volt elítélt. Mint mondta, az őt kenőpénz elfogadásával vádoló Ungureanu hozzá fordult segítségért, amikor a giurgiui ügyészek és rendőrök vizsgálatot indítottak ellene, de ő nem kívánt beleszólni az ügybe.
Kisebb volt a gazdasági visszaesés
A nemzeti össztermék (GDP) 1,2 százalékkal csökkent tavaly az előző évhez képest, 2010 utolsó három hónapjában 0,1 százalék növekedést jegyeztek a harmadik negyedévhez képest — derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból. Ez a vártnál kisebb zuhanást jelent, hiszen az előrejelzések szerint 1,9—2 százalékos csökkenésre számítottak a hatóságok. A 2010-es utolsó negyedévi enyhe növekedésnek köszönhetően Románia gazdasága kiléphet a recesszióból, ha a GDP az idei első három hónapban is nagyobb lesz.
Rekordbírság mobilszolgáltatóknak
Összesen 63,1 millió euró bírságot szabott ki a két romániai mobilszolgáltatóra, az Orange-re és a Vodafone-ra a versenytanács piaci fölényükkel való visszaélés miatt. A bírságból 34 millió esik az Orange-ra és több mint 29,1 millió a Vodafone-ra, ez a cégek romániai éves forgalma 3—3 százalékának felel meg. A versenytanács elnökének tegnapi tájékoztatása szerint a szervezet még 2006-ban kezdett vizsgálódni a mobilszolgáltatók ügyében annak nyomán, hogy egy — időközben már felvásárolt — alternatív szolgáltató, a Netmaster Communications a két most megbírságolt mobilcéget, valamint az állami távközlési társaságot, a Romtelecomot különböző esetek kapcsán piacuralmi helyzetükkel való visszaéléssel vádolta.
Adócsalás táplálja az inflációt
Romániában az inflációt a verseny hiánya, a közvetítők, valamint az adócsalásból és a feketemunkából származó jövedelemre alapuló kereslet táplálja — nyilatkozta tegnap Andreea Vass, Emil Boc kormányfő gazdasági tanácsadója. Bizonyos ágazatokban, például a belföldi termelésben, a zöldségtermesztésben az árak növekedését majdhogynem kizárólag a közvetítői gyakorlat okozza. A Vass által felhozott másik érv szerint a termékek vagy szolgáltatások iránti kereslet a feketemunkából és az adócsalásból szerzett jövedelmekre alapszik. ,,Amíg nem olyan fogyasztót céloznak meg, aki nagyon gondosan beosztja kiadásait, addig nem tudjuk visszaszorítani az inflációt" — magyarázta.