Nagyon nehéz munkahelyet találni, általában egy-egy állást hirdetnek a háromszéki munkaadók, kevesen vennének fel két-három új munkatársat, az ajánlatok zöme a nadrággyáraktól érkezik a megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatalba — közölte tegnap Kelemen Tibor, az intézmény igazgatója.
Húsz állást hirdető cég közül az első tíz készruhaiparban érdekelt, és a havonta meghirdetett mintegy száz háromszéki munkahelyből negyven varrónőknek szól, további húsz szakképzetlent pedig szintén a textiliparban foglalkoztatnának — magyarázta Kelemen. Eközben egy-egy állás iránt óriási a kereslet, példaként említette az illyefalvi LAM Alapítványt, ők pénztárost kerestek, és hetvennél többen jelentkeztek, sokan egyetemi diplomával.
További gond, hogy a jelenlegi körülmények között nehéz kitalálni, milyen szakmákra érdemes képezni az állástalanokat, és a feketemunka terjedésével is számolnak. Ráadásul, napszámosok esetében Háromszék munkaerőt importál: Kézdivásárhely környékére mezőgazdasági betakarításra rendszeresen hoznak embereket a szomszédos moldvai megyékből, akik a helybélieknél olcsóbban dolgoznak, rendszerint terményért — tette hozzá Kelemen.
Az elmúlt esztendőket értékelve az intézményvezető azt is elmondta, 2006-tól mostanáig a megyében mintegy tizenkétezer munkahely szűnt meg, ilyen körülmények között továbbra is sokan próbálnak Brassóban dolgozni, ott könnyebb állást szerezni — vélekedett. Jelenleg Háromszéken kilencezer bejegyzett munkanélküliről tudnak (3380-an kapnak segélyt), a megyei ráta növekvőben, most 9,63 százalékos. Két, lapunkban már említett tömeges elbocsátásról is beszélt: a sepsiszentgyörgyi Abofarmot bezárják, húsz alkalmazottjának mondanak fel március 5-től, illetve a cigarettagyárból nyolcvanan kényszerülnek távozni.