Holtvágányon

2007. október 11., csütörtök, Család

A vonatablakból sokszor látunk félretolt vagonokat valamelyik állomás közelében, melyeket lassan már felvett a rozsda, az alattuk levő sínek pedig eltűntek a gyep közt.

Szomorú a látvány, de még lehangolóbb az érzés és a gondolat, miszerint a mi életünk jutott holtvágányra.

Szinte kivétel nélkül mindenkivel előfordulhat, hogy ilyen kényszerhelyzetbe kerül, melytől nem óvja meg sem életkora, sem környezete, sem anyagi helyzete. Így érezheti magát a gyerek, akinek szülei most külföldön dolgoznak, és vége a régi életvitelének; a felnőtt, aki elveszítette munkahelyét, és most nem tudja, merre; a házastárs, aki egyedül maradt, de a pályaválasztás előtt álló fiatal is.

Ebben a furcsa állapotban különféleképpen nyilvánulnak meg az emberek: vannak, akik sietnek, akik kierőszakolják a döntést, mert a várakozás kétségbe ejti őket. Mások meg napról napra halogatják a döntést, a változás pillanatát, mintha ezzel konzerválni tudnák régi életük maradványait.

Az első változatnál sokszor bebizonyosodik utólag, hogy a sietség rossz döntést diktált, az illető rossz vágányon indult, a második esetnél pedig holtvágányon áll.

Hogyan tovább? — furakodik elő a kérdés.

Semmire sincs egyértelmű recept, hiszen a jövő orvostudománya is a személyre szabott gyógymódot helyezi előtérbe. Egy-egy eset ,,kibeszélése" azonban gondolatébresztő hatású, ráébreszt arra, hogy nem mi vagyunk az egyedüliek, akik az adott körülményekkel szembesültünk, és segít megtalálni a megoldást.

Holtvágányon el lehet időzni egy darabig, de nem szükséges megvárni, amíg a síneket is felveszi a gaz.

,,A kezdet az, amely mindig hiányzik. Pedig nem nehéz a kezdetre rátalálni, hiszen nincsen más akadálya, mint a rögeszme, miszerint a kezdetet keresnünk kell. Az élet kegyelmes hozzánk, valójában minden pillanata egy új kezdettel ajándékoz meg" — vélekedik Gustav Meyerik, a XX. század egyik nagy gondolkodója.

Erről a témakörről szól ezzel az írással induló sorozatunk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2007-10-11: Faluvilág - x:

Bíró Árpád vendége volt a legfelsőbb bíró

Tudtunkkal a két Csernáton harminckét vízimalmához senki nem hozott olyan magas szintről őrölnivalót, mint ami a dr. Rákossy Árpád felsőcsernátoni portrészobrának avatása alkalmával a Bíró Árpád malmába bekerült.
2007-10-11: Család - Puskás Attila:

Vadalma, díszalma, vadkörte (A természet ajándékai)

Ha ezekre a nélkülözhetetlen gyümölcseinkre gondolunk, megjelenik előttünk gyümölcsösünk szépen mosolygó jonatán almája vagy a népszerű Vilmos körte, esetleg az Európa (netán Dél-Amerika) messzibb tájairól importált gyümölcs — mely hibátlan, de íze összehasonlíthatatlan kertünk almáival, körtéivel.