Harmadik éve, hogy jelentős számú roma nemzetiségű diák tanul a Baróti Szabó Dávid Iskolaközpont szakiskolai — vagy ahogy most nevezik: mesterségek és művészetek iskolája — faipari osztályában. Néhányuk nem titkolt célja az érettségi. Úgy gondolják, oklevéllel a kezükben könnyebben érvényesülnek, jutnak munkához. Megvalósításához családjuk támogatását is élvezik — vallja Doina Munteanu és Persida Drăgan.
Az osztály 2008-ban jött létre, miután Sikó Imre bölöni polgármester és Alexe Drăgan tanácstag azzal a kéréssel kereste meg a középiskola igazgatóját, Dimény Jánost, hogy Bölönpatakon tartson szülői értekezletet, ismertesse, mit kínál a baróti tanintézmény. A megbeszélés sikeres volt: rengeteg szülő ment el, s helyben többtucatnyian jelezték, gyermekeiket beíratnák az iskolába. Iskolakezdésre sem lohadt lelkesedésük, huszonketten jelentkeztek tanévkezdéskor. A bölöni önkormányzat a fiatalok szállítását megoldotta, Alexe Drăgan pedig legalább havonta ellenőrizte, ki mint tanul, mennyit hiányzik, akadnak-e gondok.
Bár a következő tanévet már csak tizenegyen kezdték el, Dimény János azt mondja, a biztató jelek sem maradtak el, őt és több tanártársát is meglepte a néhányuk által elért eredmény. "Nagy volt a lemorzsolódás aránya, de az is nyilvánvalóvá vált, hogy nem mindenki iratkozott be csak azért, mert otthonról küldték. Igenis, akadt olyan, aki tényleg tanulni akart, s ez a jegyeiken is meglátszott, a nyolcas feletti év végi általános sem ment ritkaságszámba. Rajtuk látszik, hogy családjuk is támogatja őket, s konkrét céljuk is van az életben. Harmadik éve tanulnak, s nagy a valószínűsége, hogy 2013-ban le is érettségizhetnek" — mondotta az igazgató.
Doina Munteanu és Persida Drăgan az osztály éltanulói közé tartoznak, tavalyi tanulmányi átlaguk 8,77, illetve 8,19. Mindketten érettségizni szeretnének, mint mondják, azért, mert nyolc elemivel már nem lehet érvényesülni, arra lennének kényszerítve, hogy a mezőn dolgozzanak.
Az elején nehezebb volt az új környezetet megszokniuk, de hamarosan beilleszkedtek, úgy érzik, Barótra kerülésük a lehető legjobb, ami velük történhetett. Kedvenc tantárgyuk a román, a matematika és a földrajz. Doina azt mondja, kőműves édesapja és a háztartásban dolgozó édesanyja pénzzel és lelkileg is támogatja továbbtanulását, ők is azt szeretnék, ha lányuk többre vinné, mint ők, könnyebb lenne élete. Persida tovább szövi: jó lenne, ha végzettségük megteremtené az esélyüket arra, hogy irodában, jó melegben, számítógép előtt dolgozhassanak. Szerintük sokat vesztettek azok a volt osztálytársak, akik időközben férjhez mentek vagy munkát vállaltak, mert a tanulás felhagyásával elvesztették a jobb élet megteremtésének lehetőségét.
Hogy a közeljövőben indul-e hasonló osztály? Az elsősorban attól függ, hogy az általános iskolába járók miként teljesítenek. Ha sikerül legalább tizennyolc gyermeket toborozni, elvi akadály nincs: a mostaniak bizonyították, képesek beilleszkedni az iskola életébe, s a tanítás is megoldható, hiszen a tanárok zöme jól tud románul.