RMDSZ-kongresszusFelértékelődnek a régiók

2011. február 25., péntek, Közélet

Szombaton Nagyváradon tartják az RMDSZ tizedik kongresszusát, s hosszú idő óta első alkalommal komoly tétje van az elnökválasztásnak. Ha elfogadják a javasolt alapszabályzat- és programmódosító javaslatokat, jelentősen felértékelődhet Székelyföld szerepe — legalábbis így vélik a szövetség háromszéki vezetői, Tamás Sándor és Antal Árpád.

Az 555 fős kongresszusi testületből ötvenegy háromszéki, közülük huszonketten választott tisztségüknél fogva jogosultak a küldötti státuszra, tizennyolc személyről a székek döntöttek, hat delegátusa lesz a fiataloknak és öt a platformoknak. Fontosnak tartják a meghozandó döntéseket, Tamás Sándor a program-, Antal Árpád a szabályzat-előkészítő bizottságban vállalt szerepet.
Politikai és szervezetfelépítési változást egyaránt terveznek, az akadozva működő Országos Önkormányzati Ta­nács helyett regionális önkormányzati tanácsok létrehoza­talát javasolják, a székelyföldinek például tagja lenne az összes, Kovászna, Maros és Har­gita megyei, RMDSZ-színekben megválasztott tanácstag, polgármester, alpolgármester. Re­gionális szinten jobban feltérképezhetőek a gondok, tervek, javaslatok, s nem utolsó szempont az sem, ez a testület szolgálná a székelyföldi önkormányzatiság erősödését.

Egy másik javaslat szerint két vagy több szervezet létrehozhat megyei szervezetek fölötti regionális testületet. Ennek közpolitikai döntéshozó szerepe lenne — mondta el Tamás Sándor.
Antal Árpád kiemelte, a korábbi kongresszusokon elsősorban az ideológiák vitája zajlott, most a régiók vitája várható. "Megerősödtek a régiók, az önkormányzatok az elmúlt húsz évben, így egyértelmű, a következő húsz esztendő a régiókról szól. Ezekre a módosításokra azért is szükség van, mert a következő hónapokban, években várható Románia fejlesztési régiói­nak újrafelosztása, erről az RMDSZ-nek nagyon határozott elképzelése van, és fontos, ha megtörténik, gyorsan tudják kialakítani az új re­gionális szervezeteket. Az RMDSZ új programjában tehát sokkal markánsabban jelenik meg a Szé­kelyföld, világosan szerepelnek benne az igények és célok: a magyar nyelv hivatalossá tétele a térségben, a fejlesztési régió és a terü­leti autonómia — részletezte Antal Árpád. Hozzá­tette: a programról, alapszabályzatról egyedül Kelemen Hunorral tudtak egyeztetni az elnökjelöltek közül, sikerült közös elképzeléseket kialakítani, éppen ezért őt támogatják az elnökség megszerzésében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2011-02-25: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Királycsinálók hétvégéje

Három korosabb, illetve ifjabb fiú szeretné elnyerni az RMDSZ-trónt, de apjuk szemmel láthatóan csak a középsőt kedveli, neki szánja fele királyságát. A másik felét magának őrizné meg, s hogy az irány, melyet tartani akarnak, kérdéses ne lehessen, hallani, tág hatalmi kört biztosít a leghűségesebb, politikai és élettapasztalatokkal jól ellátott, felcifrázott első számú udvaroncnak, a Zöld hercegnek.
2011-02-25: Közélet - Farkas Réka:

Ki lesz az RMDSZ elnöke? (Kongresszus előtti helyzetkép)

Megy is, marad is. Markó Béla a 2009-es kolozsvári kongresszuson
Sokan, sok szempontból rendkívüli jelentőségűnek minősítették az RMDSZ hét végén sorra kerülő, tizedik kongresszusát, Traian Băsescu államelnök még a miniszterelnök cseréjét is ez utánra halasztotta. Az már bizonyos, a román pártok elnöki szinten képviseltetik magukat a nagyváradi rendezvényen, az ellenzék saját oldalára állítaná a szövetséget, a legnagyobb kormánypárt megakadályozni igyekszik elpártolásukat. Magyarországról a KDNP és az LMP küldi elnökét, a többiek második, harmadik vonalbeli politikusokkal jelentkeznek. Meghívót kaptak a határon túli magyar szervezetek, de nem hallani arról, hogy várnák a kongresszusra az SZNT vagy EMNT elnökét, igaz, Tőkés László, az RMDSZ színeiben megválasztott EP-képviselő tulajdonképpen hivatalból jelen lehetne küldöttként. Nem véletlen a széles körű érdeklődés, a szombat-vasárnapi nagyváradi döntések, no meg az eljövendő elnök személye meghatározza az elkövetkező időszak magyar—román, magyar—magyar, Kárpát-medencei magyar és az erdélyi magyar politikai kapcsolatokat.