ÁlláspontKő helyett kenyér

2011. február 25., péntek, Közélet

Még megérjük, hogy újszövetségi erkölcsök itatják át az erdélyi magyar politikai életet a csepegésig.
Ennek a nagy lelki megújulásnak akár élharcosa is lehetne Sepsi­szentgyörgy polgármestere. "Ha Szász Jenő háborús üzenetet fogalmazott meg, én békeüzenetet küldök vissza" — jelentette ki nemrég.

A kereszténység nagy tanítója némileg frappánsabban fogalmazott, amikor a maga szentenciáját megalkotta — aki megdob kővel, dobd vissza kenyérrel —, de ismerjük el, polgármesterünk esetében, bár egyeseket meglephet, ugyanvalóst hangsúlyozott szeretetigényről van szó.
A keresztényi elvek eme diadalát, sőt, rohamszerű, ellenállhatatlan erővel való kitörését, mint megtudhattuk, komolyan veendő meggondolás, hogy ne mondjuk, számítás magyarázza. Nem lebecsülően írtunk számítást, ugyanis valóban számokkal bíbelődésről van szó. Nevezetesen arról, a helyi választások reformjára készül a legnagyobb kormánypárt, és a jelek szerint az RMDSZ-nek nincs kifogása ellene. Magyarán: alighanem átmegy a parlamenten. Így 2012-re többek közt egyfordulóssá válhat a polgármester-választás is, s aki mandátuma megújításában érdekelt, soha érintettebbnek nem érezhette magát. Leült hát számolni. És arra a következtetésre jutott, az új helyzetben csak azokon a településeken lenne esélyük a magyar szervezetek jelöltjeinek, ahol a magyar lakosság aránya meghaladja a 70 százalékot. Lejár tehát az a kor, melyben ahol többségben a magyarság, pártjai versenyezhettek egymással. Ezentúl ezt legfeljebb ott tehetik meg, ahol ez a többség már a több mint 70 százalékot jelenti. És Sepsiszentgyörgy ott van valahol a határon, jobb tehát békülni a magyar vetélytársakkal, illetve figyelmeztetni őket, ne rohanjanak vesztükbe...
A székely városokban ezzel tehát, egy-két kivételtől eltekintve, leáldozott volna a versenynek, szót kell fogadnunk az okosoknak. Oda a választási szabadság!
Vagy mégsem?
Érdekes, korábbi reakciójukban az országos korifeusok még egészen más értékelést adtak. Úgy vélték, ezentúl számottevően megszaporodhat a magyar polgármesterek száma, ugyanis relatív többséggel is megnyerhetőek a választások. Ugyanaz a 35 százalék, mely Szentgyörgyön sötét pesszimizmust indukál, másutt Erdélyben derűlátásra hangolja a magyar érdekvédőket.
Valami hát nincs rendben az előrejelzéseket illetően.
Pedig kézenfekvő a megoldás, csak mintha elszoktunk volna az egységes magyar ügykezeléstől. Belső magyar előválasztásokon kell megméretkezniük a pártoknak és jelöltjeiknek a tulajdonképpeni választás előtt, és akkor minden rendben lesz.
Persze, szükségeltetik hozzá némi önuralom. Elismerése annak, hogy a másik magyar sem épp anyagyilkos. Ha más, magyarként más, tehát legitimitása megkérdőjelezhetetlen. Pláne, ha többségre tesz szert, és az övé a legnagyobb esély egy külső, nem magyar jelölttel szemben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1193
szavazógép
2011-02-25: Közélet - Farkas Réka:

Ki lesz az RMDSZ elnöke? (Kongresszus előtti helyzetkép)

Megy is, marad is. Markó Béla a 2009-es kolozsvári kongresszuson
Sokan, sok szempontból rendkívüli jelentőségűnek minősítették az RMDSZ hét végén sorra kerülő, tizedik kongresszusát, Traian Băsescu államelnök még a miniszterelnök cseréjét is ez utánra halasztotta. Az már bizonyos, a román pártok elnöki szinten képviseltetik magukat a nagyváradi rendezvényen, az ellenzék saját oldalára állítaná a szövetséget, a legnagyobb kormánypárt megakadályozni igyekszik elpártolásukat. Magyarországról a KDNP és az LMP küldi elnökét, a többiek második, harmadik vonalbeli politikusokkal jelentkeznek. Meghívót kaptak a határon túli magyar szervezetek, de nem hallani arról, hogy várnák a kongresszusra az SZNT vagy EMNT elnökét, igaz, Tőkés László, az RMDSZ színeiben megválasztott EP-képviselő tulajdonképpen hivatalból jelen lehetne küldöttként. Nem véletlen a széles körű érdeklődés, a szombat-vasárnapi nagyváradi döntések, no meg az eljövendő elnök személye meghatározza az elkövetkező időszak magyar—román, magyar—magyar, Kárpát-medencei magyar és az erdélyi magyar politikai kapcsolatokat.
2011-02-25: Közélet - :

Feneketlen ­pártkassza (Jegyzet)

Tizenkét évvel ezelőtt a két Németországot egyesítő Helmut Kohl egykori kancellár kereszténydemokrata pártját (CDU) több mint hatmillió márkára büntette a bíróság, mert bebizonyosodott, hogy a pártkasszát adócsalásból származó pénzzel is gyarapították. Helmut Kohl, a nemzeti hős, bár akkor már nem volt kancellár, "csak" pártelnök, politikusként ott és azonnal megbukott.