Maturandusz Háromszéken

2011. február 26., szombat, Kovakő - diákmelléklet

A Berde Áronban
Ma már sok, 18. évéhez közeledő fiatal érzi azt, hogy felnőtt és önálló. Jómagam is sok esetben annak vallom magam, főleg amikor édesanyám tizedszerre is megkér arra, hogy az édességet ne egyem meg ebéd előtt, szombat este érjek haza időben, vagy az osztálykiránduláson vigyázzak magamra. Azt hiszem, minden fiatal harcol azért, hogy végre édesanyja vagy édesapja ne gyerekként kezelje őt, hogy fogadja el, édes kicsi gyermekéből felnőtt ember lett.

A szülők számára ez a felismerés akkor is történhet, amikor a nézőtéren ülve csodálják fiukat vagy lányukat a színpadon egy maturandusz-gálaesten. Ekkor döbbennek rá arra, hogy bizony-bizony már nem kell a forró teát meghűteni vagy a nagy falatokat kockára vágni gyermeküknek, hiszen a drága kicsi aranybogarukból felnőtt lett. Így ültek a nézőtéren a szülők a Berde Áron Közgazdasági és Köz­igazgatási Szakközépiskola maturanduszgáláján is. Az iskola igazgatónője, Gazdag Ildikó sok szerencsét kívánva mondta el ünnepi beszédét a végzős diákoknak, majd a tizenkettedikes diákok köszönték meg az eddigi segítséget hol versben, hol az általuk megfogalmazott szövegben.
A lendületes indítás után a tizenkettedikes diákok pillanatok alatt felnőttek lettek, hiszen egyenként mindenki megkapta a szál szegfűjét és a kis zöld szalagocskáját. Miután minden diák mellén ott tündökölt a felnőtté válás szimbólumát jelző zöld szalag, kezdődött a szórakozás. Minden osztálynak lehetősége nyílt bemutatni egy rövid munkát, amellyel bebizonyíthatták, hogy osztályuk a kurta vagy hosszú próbák által olyan kiselőadást tudott a színpadra varázsolni, amely a nézőtéren ülőket lenyűgözi. Az osztályok többsége szabad stílust választva szerkesztette és adta elő munkáját, hol Jacksont utánozva moonwalkoltak végig a színpadon, hol egy divatbemutatót szimulálva vonultak el a nézők előtt. Olyan táncok is voltak, amelyek akár szalonképesek is lehetnének a mai popszakma videoklipvilágában. Az előadásocskák ugyan nem tartottak többet öt percnél, de érződött az alanyokon: büszkék arra, hogy létre tudtak hozni valami olyant, ami közel négyszáz ember érdeklődését felkelti a negyedik fal túlsó oldalán.
A precízen megszervezett gálaest után a diákok a tanárokkal együtt a Kolcza vendéglőben közös vacsorázás ürügyén most először felnőttek módjára táncoltak, szórakoztak, hiszen már néhány órája ott tündökölt a szalag a mellükön, amely bizonyította, hogy felnőtté váltak.

Mucha Oszkár


A Gámán János-iskolában
A sepsiszentgyörgyi Gámán János Mező­gazdasági és Élelmiszer-ipari Szakközépis­kolá­ban a maturanduszt a tizenkettedikes diákok szervezték a tizenharmadikosoknak. A rendezvény helyszíne az Energy Klub, az est két házigazdája Földes Gáspár és Gergely Zoltán tizenkettedikes tanuló volt.
A szalagavató bál nem csak az ünnepi, megható pillanatokról szólt, hanem a jókedv, a vidámság is teret hódított. A vetélkedő szellemes feladatokat tartalmazott, melyen négy négytagú csapat vett részt. Első helyen végzett a XIII. A osztály csapata, a Felnőtt gyerekek, a másodikon a XIII. B osztály csapata, a Csillagok. A vetélkedőt követte a szalagok feltűzése, a virágok átadása és az emléklapok kiosztása. A kötelező programok után végre elkezdődött a reggelig tartó felhőtlen szórakozás, ahol mindenki jól érezhette magát, és újabb felejthetetlen élményekkel gazdagodott. Reméljük, az est minden végzős számára kedves emlék marad, amelyre évek múlva is örömmel tekint vissza.

Bende Helénke


Refis módra
A Református Kollégium szalagavató ünnepségét a Tamási Áron Színházban tartotta. Az ünnepély megnyitóján beszédet mondott Pető Mária igazgatónő és Egyed Júlia iskolalelkész, bemutatták a XII. osztályosok előadásait, melyek témája a "pókháló" volt, majd egy-egy kisfilm következett, amely a közös emlékekről szólt.

A két előadás között a Refsonor kamarakórus énekelt. A sötétben villogtak a fényképezőgépek, és megkezdődött a "nagykorúsítás", amely örömkönnyeket csalt egyes résztvevők arcára, másokat pedig elgondolkodtatott. Megválasztották Miss és Mr. Maturanduszt, ám idén először mindkét osztály saját maturanduszpárral büszkélkedhetett: az F osztályban Both Tímeát és Fekete István Lehelt, míg a G osztályban Török Zsuzsát és Kisgyörgy Árpádot érte a megtiszteltetés. Természetesen, a rövid és kissé rosszul induló maturanduszhéten elért eredményeket is díjazták, és a pontokat összesítve a zsűri arra jutott, hogy mivel a pontok megegyeztek, mindkét osztályt díjazzák.

Molnár Andrea


A Mikesben
A Mikes Kelemen Főgimnáziumban az idei végzősök maturanduszhetét kissé elhanyagolták, hiszen közben az iskolában alapellenőrzés folyt, így nem a diákok voltak a napok főszereplői.
A gála helyszíne hagyományosan a Tamási Áron Színház volt, az osztályok az evolúciót kapták előadásuk témájaként. A köszöntő, az előadások, az összefoglaló film, a maturanduszkirály és -királynő megválasztása s végül a szalagtűzés után a szervezők évfolyama és a végzősök átvonultak egy vendéglőbe, ahol folytatódott a szórakozás. Sajátos módon iskolánkban a két évfolyam osztályfőnökei és az igazgatóság tagjai is részt vesznek a vacsorán, s talán ennek köszönhetően vált kellemessé az est, hiszen végre közvetlenebb hangulatban, nyitottabban beszélgethettünk velük, úgy érzem, a tanár-diák kapcsolaton is javítottunk.

Gazda Emese


A Kós Károly-iskolában
Eljött az idő, hogy nekünk is legyen maturanduszhetünk. Ami abból állt, hogy a szervező osztályok minden napra kiadták, mibe öltözzünk.
Első nap, azaz hétfőn mesefiguráknak kellett öltöznünk. Nagyon érdekes volt látni a társaimat jelmezbe bújva. Szüneteken szórakoztunk, kacarásztunk, és kíváncsian néztük osztálytársaink, évfolyamtársaink jelmezét. Ötle­tesen öltöztek fel: volt ott Pi­roska, Farkas, Spongyabob, Nagymama, Ha­risnyás Pippi, Micimackó és barátai, s még sorolhatnám. Kaptunk egy olyan feladatot, hogy kis mesét kellett írnunk, majd elő kellett adnunk azt. Nagyon jó meséket hoztunk össze, volt vicces és volt összecsapott is.


Szerintem a kedd volt a legérdekesebb, a groteszk nap. Mindenki használhatta a fantáziáját. Sok érdekes stílusú jelmezt összehoztunk. Feladatunk az volt, hogy órát kellett tartanunk. Minden végzős osztálynak ki volt adva, hogy milyen órát tartson. Egy személy az osztályból kipróbálhatta, hogy milyen érzés tanárnak lenni. Minden szünetben buli volt a XI. A-ban. Na igen, ott volt jó buli, sajnos, nem ülhettünk sokat, mivel órákra vagy próbára kellett mennünk.
Szerdán maszkot kellett öltenünk. Minden végzős osztálynak saját maszkja volt. Saját magunk díszítettük. Reggel 8-kor az udvaron kellett lennünk. Reggeli tornát tartottak a szervező osztályok. Nagyszünetben volt egy játék, melynek kígyózás volt a neve. A lényeg az volt, hogy mindhárom végzős osztály egyes sorba állt, és együtt minél több embert, diákot kellett magához csalnia, hogy minél hosszabb legyen a kígyó. A vesztes osztály büntetést kapott.
Pénteken sztárnak kellett öltöznünk. Kissé nehéz volt eltalálni, ki kinek öltözött, de valahogy kitaláltuk. Feladatunk az volt, hogy karaokézni kellett. Volt, aki egyedül nem szeretett volna énekelni, de ezt a problémát is megoldottuk.
Nagyon gazdag volt a maturanduszhét. Nagyon jól szórakoztunk, és ezt nem köszönhetjük másoknak, csakis a XI. osztályoknak és tanárainknak, hogy ebben az időben elnézőek voltak velünk. Szeretném megköszönni a végzős osztályok nevében, hogy ez a lehetőség adatott nekünk.

N. N.


A mikósok is elindultak a szerpentinen
A maturandusz már rég nem a felnőtté válás pillanatát jelképezi, hiszen a végzősök többsége tizennyolc-tizenkilenc évesen hivatalosan már nagykorúnak számít. Mégis, a csupán néhány éve bevezetett maturanduszhét játékai, önfeledt szórakozása és a szalagavató ünnepség emelkedett percei maradandóak.
A Székely Mikó Kollégiumban a hét, mely tulajdonképpen csak három nap volt, lehetőséget biztosított a tizenkettedikes diákoknak, hogy gyerekként játsszanak, és hogy megmutassák, felnőttként tudnak kitartani, összedolgozni. Volt Kavalkádnap, melyen az össze­visszaságé volt a főszerep, Groteszk nap, melyen a különböző művészetek domináltak, és Ku-aqua, melyen a végzősök afrikai hangulatot varázsoltak az iskolába.
S ha már Afrika, a szombat esti gálát is egyiptomi ruhában kezdte a két bemondó, Rápó Noémi és Ghinea Loránd, hiszen a gálának rendhagyó módon témája is volt: az utazás. A bemondók szövegükkel és öltözetükkel — volt kínai, country- és székely ruha is — végigkalauzolták a nézőket Földünk kontinensein.
Az osztályok előadásai, melyeknek témája a szerpentin volt, nagy sikert arattak. A négy osztály más és más módon értelmezte a tizenegyedikesek által megadott főnevet, így a nézők a végzősökkel együtt végigkanyaroghattak a történelem, az élet és az idő szerpentinjén egyaránt.
A tizenkettedikeseken kívül fellépett még az iskola kórusa és néptánccsoportja, Boér Ilka tizenkettedik A osztályos tanuló szavalt, Ancu Cristina tizenkettedik D osztályos tanuló énekelt, beszédet mondott Bíró Béla igazgató úr és Albert Nagy Ákos volt mikós diák.
A tizenkettedik évfolyam tagjai közül néhányan saját együttessel is színpadra álltak, melynek alapítása az idei év egyik feladata volt.
A gála egyik fő mozzanataként lehullt a lepel a 2011. év Mr. és Miss Maturanduszának kilétéről is, a két büszke fiatal Erős Hunor és Ancu Ágnes.
Az est igazi fénypontja pedig a szalagtűzés volt, mely egyben a legmeghatóbb is.
Az ünnepség a Székely Mikó Kollégium himnusza, valamint a székely himnusz eléneklésével zárult. A gálát hajnali ötig tartó fergeteges buli követte.
Végül főszervezőként ejtenék néhány szót a szervezőcsapatról is, melynek tizenkilenc tagja három hónapon keresztül munkálkodott a szalagavató sikeréért, végigjárva a maguk szerpentinjét, hisz nem csak nevetéssel és ötleteléssel volt tele ez az időszak. Volt makacskodás, győzködés, nem alvás, lótás-futás...
Jó volt, mert egy kicsit mi is maturizálódtunk, belekóstoltunk a felnőttek világába. Reméljük, a végzősöknek is tetszett, élvezték, és most apró zöld szalagocskáikkal büszkén vágnak neki a második félév és a nyár kihívásainak. Sok sikert nekik!

Tóth Gödri Iringó

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-02-26: Kovakő - diákmelléklet - :

Felejthetetlen és sokkoló

Többek közt ezekkel a szavakkal jellemezte érzéseit, élményeit az Erdély Hangja tehetségkutató első kiadásának győztese, Ráduly Botond, azaz Manó. Azt hiszem, nem kell különösképpen bemutatnom, valószínűleg mindnyájan hallottatok már róla és a versenyről.
2011-02-26: Kovakő - diákmelléklet - :

Az önkéntesség éve

A 2011. esztendőben fokozottabb figyelmet kap az önkéntesség. Az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a Turulmadár Ifjúsági Iroda erről szóló tájékoztatóján közel húsz ifjúsági szervezet, iroda és újság vezetője, szerkesztője, képviselője vett részt.