2007-ben a 88 éves brit írónő, Doris Lessing nyerte el az irodalmi Nobel-díjat. Személyében a feminista irodalom egy fontos alakja kapott elismerést a svéd Akadémiától. ,,A női tapasztalat epikusa, aki tűzzel, látnoki erővel és egészséges kétellyel vette górcső alá a megosztott társadalmi rendszereket" — indokolta döntését a Nobel-bizottság.
A 2007-es irodalmi Nobel-díj elnyerésével a 88 éves Doris Lessing lett — a 2002-es fizikai Nobel-díjas Raymond Davis Jr. mellett — a legidősebb díjazott, egyben Elfriede Jelinek után a tizenegyedik nő, aki irodalmi kategóriában arat győzelmet. A döntésre idén sem lehetett számítani, neve nem merült fel a spekulációk között. A főművének tartott The Golden Notebook még nem jelent meg magyarul. Három kötete látott csupán napvilágot Magyarországon: 1956-ban Eldorádó címmel jelentek meg elbeszélései, 1972-ben a Magvető adta ki az írónő A fű dalol című művét. A beteg gyermek érkezését ábrázoló, torokszorító regénye, Az ötödik gyerek a Magyar Könyvklub gondozásában jelent meg.
Újraosztották az EP-mandátumokat
Az Európai Parlament (EP) tegnap megszavazta azt az előterjesztést, amely újraosztja a tagországok között az EP-mandátumokat. Az újraosztás ahhoz igazodik, hogy az EU reformszerződésének tervezete a képviselői helyek számát a mostani 785 helyett 2009-től 750-ben maximálja. A most elfogadott javaslat értelmében Magyarországnak a jelenlegi 24 helyett 22 EP-képviselői mandátum jut majd.
A vita tárgya a dalai láma
Kína határozottan ellenzi, hogy az amerikai kongresszus kitüntesse a dalai lámát — jelentette be tegnap Pekingben egy kínai külügyi szóvivő. Hozzátette: Kína elítéli azt, hogy bármely ország vagy személy a dalai lámát felhasználva beavatkozzék belügyeibe. Október 17-én nyújtják át Washingtonban a száműzetésben élő tibeti vallási és politikai vezetőnek a Kongresszusi Aranyérmet, a legmagasabb kitüntetést, amelyet az amerikai törvényhozás civileknek adományozhat. Az ünnepségen jelen lesz George Bush amerikai elnök is.