Az Európa Tanács (ET) titkos CIA-börtönökről szóló jelentésében megnevezett vezetők tegnap cáfolták a dokumentum Romániát terhelő állításait. A börtönök működtetésének lehetővé tétele miatt a jelentés felelősként említi Traian Băsescu jelenlegi és Ion Iliescu volt államfőt, akárcsak utóbbi nemzetbiztonsági tanácsadóját, Ioan Talpeşt, továbbá a hadsereg titkosszolgálatának akkori vezetőjét, Sergiu Tudor Medart, és a 2000—2004 között hatalmon lévő Năstase-kormány védelmi miniszterét, Mircea Paşcut.
Románia ,,sajnálatosnak" tartja, hogy a jelentésben bizonyítékok nélkül állítják, titkos börtönök léteztek volna az ország területén — fogalmazott a külügyminisztérium tegnapi közleménye. A román diplomácia kifogásolta, hogy a Dick Marty jelentéstevő által készített dokumentumban mindössze egyetlen meg nem nevezett ,,forrás" jelenthet konkrét bizonyítékot, a hitelességét viszont nem lehet felmérni. Éles szavakkal ítélte el Ion Iliescu Marty jelentését, melyet felelőtlen koholmánynak és tévelygésnek nevezett. Román hírforrások emlékeztetnek, hogy Dick Marty jelentése a Medar által vezetett titkosszolgálatot tette felelőssé a történtekért. Norica Nicolai liberális szenátor — aki a börtönök létezését vizsgálni hivatott parlamenti bizottság vezetője — rögtönzésnek minősítette a dokumentumot. Ő is azt hangsúlyozta, hogy hiányoznak belőle a bizonyítékok, és reményét fejezte ki, hogy az ET elutasítja majd. Az Európa Tanács tegnap közzétett jelentésében az olvasható, hogy az amerikai titkosszolgálat 2002 és 2005 között titkos fogdákat tartott fenn Lengyelország és Románia területén.
Eredménytelen tárgyalások
A Cotroceni-palotában tegnap lezajlott tanácskozásokon semmilyen megoldás nem született. Traian Băsescu államelnök szerint a kezdeményezésével két célt követett: a kormány helyzetének megerősítését és a politikai válság feloldását. De, mint mondotta, az SZDP folytatja a politikai zsarolást, az NLP pedig nem fogadta el az általa felkínált megoldást, és továbbra is hagyja, hogy zsarolja az SZDP. Az államelnök által szorgalmazott kormánykoalíció ötletét csupán a demokraták és az LDP támogatja továbbra is. * Crin Antonescu, az NLP alelnöke szerint ,,az államfő azért akar új kormányfőt, mert a jelenlegi kormányt nem értékeli. Ha a DP egyszerű bizalmatlansági indítványa átmegy a parlamenten, akkor lehetne javaslatának alapja. De addig az alkotmány szerint nem mérvadó, hogy neki rossz véleménye van a kormányról" — mondotta. * Sergiu Andon KP-képviselő kijelentette, a konzervatívok technokrata kormány alakítását javasolták az államelnöknek, melynek élén Ion Ţiriac állna. Igaz, utána azt is hozzátette, hogy erről mindeddig még nem beszéltek Ţiriackal. * Emil Boc, a DP elnöke kijelentette, a demokraták nem fognak olyan kormányban részt venni, amelynek az SZDP is tagja. ,,Inkább ellenzékben maradnánk" — szögezte le. * Kelemen Hunor RMDSZ-képviselő szerint korai még új kormányról folytatni megbeszélést, valakinek meg kell tennie az első lépést ahhoz, hogy az új kabinet létrejöhessen. ,,A kulcs nem az RMDSZ kezében van" — mondta Kelemen.
Magyarország kevésbé figyel a határon túli magyarokra
A belpolitikai egymásnak feszülés miatt csökkent a magyarországi odafigyelés a határon túli magyar közösségekre, a viták a magyar pártok és intézmények energiáját pedig oly mértékben lekötik, hogy ez befelé fordulást, a magyar külpolitika hatékonyságának csökkenését eredményezi — fogalmazta meg Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) vezetője és Markó Béla, az RMDSZ elnöke tegnapi bukaresti találkozójukat követően. A felvidéki és a házigazda vezető politikus megbeszélésüket követően bejelentette, hogy a Határon Túli Magyar Szervezetek Fórumának következő ülését, az úgynevezett kis Máértot szeptember 1-jén Révkomáromban tartják.
Terroristagyanús személyeket fogtak
Bukarestben tegnap letartóztattak két nemzetközileg körözött személyt: egy chilei és egy palesztin állampolgárt. Fegyvercsempészéssel, terrorista szervezethez való tartozással és emberölésre való szövetkezéssel vádolják őket. Tegnap a bíróság harmincnapos fogva tartási parancsot adott ki nevükre, és megkezdik a kiadatási eljárást az Egyesült Államoknak. Román védőügyvédjük szerint mindketten ártatlanok.