Kézdivásárhelyen Tóth Sámuelre emlékeztek

2011. március 17., csütörtök, Közélet

Nemzeti ünnepünk előtt egy nappal Kézdivásárhely polgármesteri hivatala a református temetőben réztáblával jelölte meg Tóth Sámuel honvéd százados 1858-ban épült családi sírboltjának homlokzatát.

A méltatlanul elfelejtett Tóth Sámuel (Barátos, 1809. október 29. — Kézdivásárhely, 1889. február 16.), az 1848—49-es szabadságharc idején hadnagy, majd főhadnagy, honvédszázadossá Bem tábornok léptette elő. Két fiával együtt részt vett a szabadságharc számos erdélyi csatájában. Bem a brassói fellegvár parancsnokának nevezte ki, kétszáz emberével és négy ágyújával mindaddig ellenállt Lüders cári tábornok harmincezer főnyi seregének, amíg lőszerük és élelmük elfogyott. A szabadságharc leverése után bebörtönözték, 1851-ben amnesztiával szabadult, ezután jelentős szerepe volt az olvasóegylet, a Stefánia-menhely és a Rudolf-kórház létrehozásában. Fele­ségével, Szabó Otíliával együtt harangot adományozott a református templomnak. Emléktábláján hat helyesírási hiba található, születési éve sem pontos. (Iochom)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2011-03-17: Közélet - :

Réty a Nyergestetőn

Hadd röpüljön messzibbre Rétynél a település három igen jeles szabadságharcosának neve — mondta Kelemen Antal, az Antos János iskola igazagató-tanára, és emlékkopjára íratta az iskola névadója, Antos János (1819—1906) honvéd alezredes, valamint testvéröccsének, a rétyi temetőben nyugvó Antos Ferenc (1822—1876) honvéd őrnagy és a falu jeles kálvinista papja, Bíró Sándor (1817—1877) nevét.
2011-03-17: Közélet - Mózes László:

Hajléktalanok a kazánházban

Három hajléktalan él egy sepsiszentgyörgyi, Olt negyedi lepusztult kazánházban. Azt mondják, két éve tanyáznak a romok között, ott vészelték át a telet, a hideg napokat. Támogatást, segítséget sehonnan nem kapnak, legfennebb a környéken lakók jóindulatára számíthatnak. Mivel ketten berecki származásúnak vallják magukat, a megyeszékhelyen szociális ellátásra nem számíthatnak, amikor már nem bírják, megkérnek egy-egy arra járót, hívja ki hozzájuk a mentőt.