Baróti kórházÍgéret van, pénz nincs

2011. március 19., szombat, Közélet

Nem jószántukból mondtak le a baróti kórház alkalmazottjai fizetésük öt százalékáról, hanem az intézmény vezetősége kényszerült ennyivel kevesebbet adni, mert hiányzott 17 000 lej a februári béralapból — tájékoztatott dr. Dávid György igazgató. A kórház dolgozói tavaly 25 százalékot veszítettek fizetésükből, november óta nem kapnak ebédjegyet, a most levont összeggel együtt közel 40 százalékos a jövedelemkiesésük tavaly márciushoz képest.

A korábbinál is rosszabb hónapot zárt a baróti kórház februárban, mert az egyetlen gyermekorvos szabadsága miatt egy hétig be kellett zárni a gyermekosztályt. Ha nagyobb a betegforgalom, több az egészségbiztosító felé kiszámlázott szolgáltatás, és több a pénz, ta­vasszal amúgy is visszaesik az ágykihasználás, kevesebb a páciens — tudtuk meg Dávid igazgatótól, aki hangsúlyozta, az alkalmazottaktól nem végleg tartották vissza az öt százalékot, amint lesz rá fedezet, megkapják az elmaradt összegeket, de nem szeghetik meg a pénzügyi szabályokat, a fizetési alap nem lépheti túl a költségvetés 70 százalékát.
Februárra 17 000 lej hiányzott, és azzal sem oldódott meg teljesen a helyzet, hogy felbontották három nyugdíjas alkalmazott szerződését, valamint elbocsátottak egy könyvelőt és egy kapust, hamarosan még két szerződéses nyugdíjastól kell megválniuk.
Januártól nincs kollektív munkaszerződés, de amíg volt, addig sem adták ki minden hónapban az ebédjegyeket, az igazgató elismeri, hogy tavaly novemberre és decemberre még tartoznak azzal az alkalmazottaknak. A kórház vezetője szerint az élelmezésben is óriási fennakadások lennének, ha civil szervezetek nem támogatnák az intézményt, és bízik abban, hogy amikor véglegessé válik Erdővidék falvainak költségvetése, az önkormányzatok betartják ígéretüket, és anyagilag hozzájárulnak a betegellátáshoz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 188
szavazógép
2011-03-19: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Elhalálozás
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy
MOLNÁR FERENCNÉ
SZÉP IRMA
szentivánlaborfalvi
nyugalmazott tanítónő
életének 75. évében hirtelen elhunyt.
Búcsúztatása 2011. március 22-én 13 órától a sepsiszentgyörgyi vártemplom ravata­lozóházában, temetési szer­tartása 14 órakor a szentivánlaborfalvi közös temetőben.
Részvétfogadás 12 órától a ravatalozóháznál.
Pihenése legyen csendes.
Szerettei
7748
2011-03-19: Közélet - Váry O. Péter:

Élet a holt tárgyak között (Székely Nemzeti Múzeum)

Hogy egy múzeum nem csupán holt tárgyak tárháza lehet, annak talán legékesebb bizonyítéka a Székely Nemzeti Múzeum. Nem mérvadó, de miheztartás végett felemlíthető: a sepsiszentgyörgyiek közt a második legismertebb művelődési intézmény ― és eme ismertségre nem az intézmény falain belül zajló kutatói munka révén tettek szert, bár az sem elhanyagolható, sőt. De a múzeum élénken bekapcsolódik nem csupán Sepsiszentgyörgy és külső egységei révén Háromszék kulturális életébe, hanem erdélyi és magyarországi kapcsolatai által a Kárpát-medencét belakó, azt értékeinkkel ― a szó jó értelmében véve ― megtöltő intézmény. Mely folyamatosan fejlődik is, a múlt év végén szomszédságában megvásárolt telek pedig egyedi lehetőség elé állítja. A múzeum terveiről, a közönség számára szervezett idei rendezvényeikről Vargha Mihály igazgató nyilatkozott lapunknak.