Istvánka reménysége

2007. október 15., hétfő, Közélet

Harmadszorra fogott össze Erdővidék népe, hogy egy szenvedő életen, egy gyógyulásra váró fiatalon segítsen. A mindössze ötesztendős vargyasi Császár Istvánka agyműtétjének ára 1,6 millió forintba kerül, de a család az összegnek még felét sem tudta volna falustársai, barátai segítsége nélkül biztosítani. Az Összefogás Napjának sikere, a közel tízezer lejes bevétel reménnyel töltheti el a sokat szenvedett családot.

A vargyasi művelődési ház már kora délelőttől benépesedett. Baróti, olaszteleki és vargyasi kisiskolások léptek fel zenés-verses összeállítással, délután pedig a Dr. Borbáth Károly Általános Iskola tanulói, a vargyasi Csudálókő néptáncegyüttes, a Varga testvérek, a baróti Szent Adalbert Egyesület BAKI csoportja szórakoztatta az igencsak nagy számban megjelent nagyérdeműt, este a TransylMania együttes pályfutásának legjobb dalait adta elő. Adományok magánszemélyektől, vállalkozóktól, az erdővidéki politikai életben jelen levőktől és intézményektől érkeztek, de kelendőnek bizonyultak Albert Egon, Rácz Magda, Benedek Tímea, Kósa Bálint, Veress Miklós és Dimény Lajos festményei és a helyi mesteremberek, Máthé Ferenc Ilonka, Máthé Csongor, Török Imre, Máthé László és Sütő Gábor fafaragásai is.

Istvánka kálváriája másfél esztendővel ezelőtt kezdődőtt. 2006 márciusában szülei arra figyeltek fel, hogy a csöppség látása igencsak meggyengült, ezért Székelyudvarhelyre orvoshoz vitték, ám ott diagnózist sem tudtak felállítani. A technikailag jobban felszerelt Csíkszereda következett, ahol a CT-vizsgálat szomorú hírt közölt: agydaganat nyomja Istvánka látóidegét. Segítőkész embereknek és a Segítő Jobb Alapítványnak köszönhetően gyorsan léphettek, így már áprilisban Budapestre kerültek. Az országos idegsebészeten Nyáry István professzor végezte a műtétet, de a daganat részleges eltávolítása nem járt sikerrel, sőt, a kis páciens állapota hamarosan rosszabbra fordult, elvesztette látását. Mivel a vizsgálatok azt mutatták, hogy a daganat tovább nő, ezért az előbbinél sokkal radikálisabb beavatkozásra lesz szükség, minél nagyobb darabot kell kivágni a meglehetősen kényes helyen elhelyezkedő szövetből. A másfél millió forintot meghaladó műtéti költségből a szülők — az év elejétől munkanélküli István és a fia hivatásos ápolójaként dolgozó Tünde — hétszázezer forintot gyűjtöttek össze. A többi vagy legalább a hiányzó összeg döntő többségének megszerzése az Összefogás Napján részt vevőkre hárult.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2007-10-15: Közélet - Iochom István:

Fiatal fotósok a Bujdosóban

Péntektől vasárnapig 18—21 óráig a kézdivásárhelyi Bujdosó vendéglő nemrég elkészített dísztermében az érdeklődők megtekinthették a Pixel Próba névre keresztelt digitális fotókiállítást.
2007-10-15: Közélet - Simó Erzsébet:

A hétvége hírei

Tizenöt fejlesztési régiót javasol az RMDSZ
Az RMDSZ az eddigi nyolc helyett tizenöt fejlesztési régióba sorolná Románia megyéit. A koncepciót egy marosvásárhelyi konferencián tette közzé a szövetség. A tervezetben a három székelyföldi megye önálló entitásként szerepel. Az európai régiópolitika célja a fejletlenebb térségek felzárkóztatása.