Az RMDSZ az eddigi nyolc helyett tizenöt fejlesztési régióba sorolná Románia megyéit. A koncepciót egy marosvásárhelyi konferencián tette közzé a szövetség. A tervezetben a három székelyföldi megye önálló entitásként szerepel. Az európai régiópolitika célja a fejletlenebb térségek felzárkóztatása.
Romániában viszont a tíz éve rögtönzött régiófelosztás a gazdasági különbségek elmélyüléséhez vezetett. Az RMDSZ felszámolná a gazdag és szegény megyék kényszerházasságát. ,,Olyan fejlesztési régiókat szeretnénk javasolni, amelyek alkalomadtán minimális változtatásokkal átalakíthatók közigazgatási régiókká" — közölte Csutak István, a régiókoncepció kidolgozója. ,,Az RMDSZ olyan felosztást javasol, mely összhangban áll a Székelyföld továbbra is szorgalmazott területi autonómiájával. Ez az RMDSZ-nek olyan józan racionális ajánlata, amely tulajdonképpen feszültségmentesen elvezethetne egy ilyen területi autonómiához, és ezt ki kell mondani" — mondta Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Markó a konferencián rámutatott, a jövő Európájában nincs helye a nemzetállamoknak: Romániának is érdeke, hogy valóban összetartozó, hatékonyan fejleszthető, autonóm régiókat alakítson ki.
Kevés a minimálbér
Máris elégedetlenségüket fejezték ki a szakszervezetek a minimálbér 2008-ra tervezett összege miatt. A költségvetés sarokszámainak megismerése után nyilvánvalóvá vált, hogy a kabinet körülbelül 450 lejt irányoz elő a minimálbérre, a munkaadók és munkavállalók ellenben ennél száz lejjel többen állapodtak meg. Az úgynevezett hivatalos minimálbér mellett továbbra is megmarad egy másik, a kollektív munkaszerződésben szereplő és eltérő összegű minimálbér, amely ugyanolyan hivatalos, illetve törvényes, mint az, amelyet kormányhatározatban írnak elő. Sőt, egy harmadik minimálbér is érvényben lesz a felsőfokú végzettséggel rendelkezők esetében. A szakszervezeti szövetségek képviselői azzal vádolják a kormányt, hogy a jövőre tervezett, körülbelül 450 lejes minimálbér jóval elmarad az adók, illetékek, szolgáltatások díja, az alapélelmiszer ára, egyéb szükséges kiadások nagysága mellett.
Liberális hétvége
A liberálisok, Călin Popescu Tăriceanu kormányfő, pártelnök és több pártvezető szombaton Iaşi-ban mintegy 2300 küldött jelenlétében mutatta be EP-képviselőjelöltjeit. A rendezvény díszvendége Emma Nicholson európai képviselő volt, aki igencsak dicsérte a Călin Popescu Tăriceanu kormányfő által képviselt liberális eszmeiséget s a jelölteket. A kormányfő szombaton kijelentette, nem tartja szükségesnek a kormányátalakítást. Ezt az alkalmat ragadta meg Crin Antonescu alelnök, hogy kifejtse, megítélése szerint kormányátalakításra szükség lenne. Elmondta: Traian Băsescu államfő ,,fő célja" a Tăriceanu-kormány megbuktatása. Az államfő körülvette magát olyan elősködőkkel ― állította ―, akik az ő népszerűségének a morzsáiból élnek. Megismételte, amit korábban Marosvásárhelyen kijelentett, miszerint az államelnök ,,demagóg, cinikus és korrupt". Ludovic Orban, a liberális párt másik alelnöke szombaton Gyulafehérváron tartott sajtótájékoztatót. Kijelentette, a liberális miniszterek és más tisztségviselők a Korrupcióellenes Főügyészség és más intézmények céltáblái lettek, és a meghurcoltatások mögött Traian Băsescu áll. Orban úgy véli, a kormány hitele nem csorbult a Decebal Traian Remeş volt mezőgazdasági miniszter körüli botrány miatt. Kifejtette: a kormány nagyon jó költségvetés-tervezetet készített elő, de elismerte, nem hiszi, hogy a DP azt meg fogja szavazni. A továbbiakban a miniszter elismerte, nagyon nehéz lenne megvalósítani a parlamenti választások előrehozását, figyelembe véve az alkotmány előírásait. Ráadásul az politikai bizonytalanságot eredményezne.
Iaşi-ban a demokraták is
Moldva fővárosában adtak találkozót egymásnak a demokraták is. A Szakszervezeti Házban több mint ezer párttag gyűlt össze, Emil Bocon kívül ott volt még Vasile Blaga, Cezar Preda, Sorin Frunzăverde, illetve Elena Udrea is. Emil Boc meggyőződését fejezte ki, hogy Traian Băsescu népszavazást ír ki, ha a parlament október 25-ig nem fogadja el az egyéni szavazókörzetes választás bevezetésére vonatkozó törvényt.