Újra központi téma a megműveletlen területekre kivetendő adó vagy büntetés kérdése. A bírságként befizetendő összeg is elhangzott – 400 lej hektáronként –, ám a mezőgazdasági minisztériumnál sem egyértelmű, hogy ez adó vagy büntetés legyen-e. Az új, alakuló törvénycsomag-tervezet megkönnyítené a bérbeadást, külön támogatásban részesítené a fiatal bérbevevőt, és felmerült az életjáradék újraindításának ötlete is.
Az országszinten parlagon maradó területek becslése 1,3–3 millió hektárról szól – a 9,427 millió összszántóból. Ami biztos: a területalapú támogatást igénylőket ez évtől sokkal szigorúbban ellenőrzik, az idevágó rendeletek ugyanis tartalmazzák a támogatásokat igénylők kötelezettségeit is. Ezeket a ,,helyes mezőgazdasági és környezeti feltételek" (GAEC) betartása címszó alatt határozták meg. A feltételeket a gazdálkodó valamennyi parcelláján köteles betartani, még akkor is, ha nem jár rá területalapú támogatás (pl. a 30 árnál kisebb vagy pihentetett területek). A kifizetési ügynökség terepen ellenőrzi a rendeletek betartását, és ha az igénylő nem tett eleget a feltételeknek, visszatartásokat, végső esetben pedig a támogatások kifizetésének leállítását is alkalmazhatják.
A minisztériumi rendelet a feltételeket öt csoportba sorolja. Az első szabványcsoport: a talajlemosódás, erózió elkerülését célzó előírások. Itt három feltételt kell teljesíteni: a téli időszakra a szántóföldet őszi kultúrákkal kell bevetni, vagy (esetleg) engedélyezett a gazdaság összterülete 20 százalékának műveletlenül hagyása a betakarítás után; a 12 százaléknál nagyobb lejtésszögű, kapásnövényekkel bevetett szántóterületek esetében a talajmunkálatok csak a rétegvonalak (szintgörbék) mentén végezhetőek; harmadik feltételként meg kell őrizni a 2007. január elsején létező teraszosításokat. A második szabványcsomag a talaj szerves tápanyagkészletének optimális szinten tartását célzó előírásokat tartalmazza. Ez esetben a napraforgót nem szabad az egymást követő években ugyanabban a parcellában művelni, és tilos a szántóföldön a tarló és egyéb növénymaradványok égetése. A harmadik csomag a talajszerkezet megtartását hivatott elősegíteni, egyetlen feltétellel: tilos szántani túlzott talajnedvesség esetén. A negyedik csomag a mezőgazdasági területek minimális karbantartására vonatkozó előírásokat tartalmazza. Itt több feltételt kell teljesíteni: kötelező a természetes gyepek karbantartása megfelelő állatlétszámmal való legeltetés révén, vagy legalább egyszer évente megkaszáljuk a gyepet; tilos az elszáradt növényzet felégetése az állandó gyepterületeken; tilos az egyedülálló fák vagy facsoportok kivágása; meg kell előzni, akadályozni a nemkívánatos növényzet (gyomok, fás szárú növények) megtelepedését a mezőgazdasági területeken. Az utolsó szabványcsoport a vízfogyasztásra és a vízminőség megőrzésére vonatkozik, ez az állandó gyep felületének megőrzésére irányul. Ebben az esetben kötelező az öntözésre hatályos törvényes rendeletek betartása. A területalapú kérések benyújtásakor az igénylőnek aláírással kell vállalnia a vázolt feltételek betartását is.