Csókák a kéményben

2011. április 12., kedd, Nyílttér

1984. augusztusában a Budapesten szerkesztett kulturális magazin, a Film Színház Muzsika külön számmal "tisztelgett" a román nemzeti ünnep, augusztus 23-a alkalmából. Ennek címlapját betöltő színes portrén Incze Ildikó, a színház üdvöskéje mosolygott ránk, a hátsó borítóról Ion Caramitru sejtelmesen ironikus portréja nézett szembe az olvasóval. A lapban a szerkesztők a sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színház bemutatásával köszöntötték a nagy ünnepet. Én a Csókák a kéményben című pamflettel kerültem be az összeállításba.

A később inkriminált írás egy muris nagyajtai színházi kiszállási történet felidézésével indított, majd ugyancsak valós állításokra alapozva, az akkori romániai kulturális állapotok megjelenítésénél kötött ki. Történt ugyanis, hogy egy tél végi nagyajtai színházi fellépésre nem kerülhetett sor, mert a kultúrotthon épületének kéménye eldugult, s nézőteret, színpadot szúrós szagú, szemet csípő és könnyeket facsaró sűrű füstfelhő lepett el. A történet azt is jelezte, hogy egy nagy­község magas szintű politikai és kulturális vezetésének milyen művészeti témákat kell kezelnie. Folytatásként a csattanót arra hegyeztem ki, hogy mindez a már tavaszba hajló tél végén történt, az után, hogy egész télen át csodálatos eredményekről, magas szintű kulturális-nevelő tevékenységről röpködtek hírek a községekből a megyéhez, és onnan a központi szervekhez. A színházi előadást tehát a csókák kifüstölték.
A csókás-füstös történet nem is sejtett (po­litikai) magasságokba reptette a román felszabadítási ünnep méltósága mögül elősejlő valóságot a hazai kulturális élet állapotáról. 1990 után Vincze Gábor, a hódmezővásárhelyi terror házának történész kutatója jóvoltából másolatban hozzájutottam a Magyar Népköztársaság Nagykövetségének 1985. január 4-én keltezett, Nemzetpolitikai értesülések tárgyú jelentéséhez. Ebből idézek:
"Továbbra is napirenden szerepel a sepsiszentgyörgyi színház román tagozatának létrehozása. Először a színház vezetőit arra kívánták kényszeríteni, hogy a város – Kovászna megye – lakosságának megváltozott összetétele miatt a társulat évente két darabot adjon elő román nyelven. A színház vezetői ezt a tervet a megfelelő román nyelvtudás hiányára hivatkozva elutasították. Ekkor utasítást kaptak, hogy írásban kérvényezzék a magyar tagozat mellett a román tagozat létrehozását, mégpedig 1985. január 1-jei határidővel. Ezzel egy időben közölték, hogy semmilyen magyarországi művet nem mutathatnak be, s továbbra sem engedélyezik a színház elkészült darabjainak bemutatását. Megfontoltan készítik elő Sylvester Lajos színházigazgató eltávolítását is. A Hét egyik augusztusi száma leközölte Sylvester "Varjak a kéményben" c. írását. (Csókák a kéményben, S. L.), amely ironikus formában a falusi kultúrházak gyenge állapotát, rossz fűtését bírálja. A Film Színház Muzsika c. lap augusztus 23-a körüli száma, amely 6 oldalas romániai körképet adott, újraközölte Sylvester Lajos írását, anélkül, hogy utalt volna korábbi megjelenési helyére. Az ügyben a megyei állambiztonsági szervek vizsgálatot indítottak, azzal vádolják Sylvestert, hogy a cikket kicsempészte az országból..."
Bukarestből, a Párt Központi Bizottsá­gá­nak káderosztályáról valami főember, Mi­hoc elvtárs szállt ki Sepsiszentgyörgyre. A propagandatitkár és az ilyen nevű osztály főnökének jelenlétében "feddtek meg" engem, Mihoc elvtárs agresszíven fenyegetett a román hazát befeketítő – denigrarea patriei – írás külföldre csempészése miatt. Az ideológiai titkár a történteket summázva ekkor jelentette ki, hogy a továbbiakban ő nem tud velem dolgozni. A döntés világos volt: kirúgnak. A támadásra tehát – úgy sincs veszíteni valóm alapon – ironikus ellentámadással válaszoltam: engem eltakaríthatnak az útjukból, de nem a Film Színház Muzsikában közölt írás miatt. A cikk ugyanis megjelent a Bukarestben kiadott A Hét című hetilapban. Szóval akkor – ideiglenesen – csatát nyertem.
De még abban az évben útilaput kötöttek a talpamra, és a sors iróniája, hogy újságírói kvalitásaim mintegy "elismeréseként" kineveztek a Megyei Tükör laphoz, de azt megtiltották, hogy a kulturális és művészeti életről írjak. Tulajdonképpen úgy is felfoghatnám a dolgot, hogy engem a nagyajtai csókák reptettek az újságírói státus magasába.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 18
szavazógép
2011-04-12: Nyílttér - Hecser László:

Közös dolgainkról Nagyajtán

Jó hangulatban telt a múlt héten Nagyajtán az unitárius egyház Áldás Házában tartott Három­szék-laptalálkozó. A mintegy harminc résztvevővel folytatott beszélgetésünk során szóba kerültek a napjainkban mindannyiunkat foglalkoztató dolgok is.
2011-04-12: Nyílttér - :

Egy húron pendülnek

Ahányféle a citera, annyi húrja van, de egészen biztos, egynél azért mindig több. Mégis egy húron pendülnek a nagyajtai Áfonya citeraegyüttes tagjai: művelik, kitartó munkával "honosítják vissza" az ősi hangszert Erdővidéken. Négy évnél több, hogy erőteljes hangszereik elbűvölik hallgatóikat. Számos sikeres fellépésük igazolja ezt, amiről meggyőződhettünk a Háromszék laptalálkozóján is.