Közösségfejlesztő egyesület a kórházért

2011. május 10., kedd, Közélet

A felső-háromszéki polgármesterek legutóbbi, Szentkatolnán tartott találkozóján dr. Kelemen András főorvos elmondta: ahhoz képest, hogy jelenleg milyen körülmények uralkodnak országos szinten az egészségügyben, a kézdivásárhelyi kórház eddig jól működött, fiatal szakorvosokat sikerült szer­ződtetniük. Sajnos, idén pénzhiányra hivatkozva az országos biztosító csökkentette a szerződött esetek számát, de a betegeket így is el kellett látniuk.

Az első negyedévben 1980 beteget kezeltek, mintegy négyszázzal többet a biztosító által fizetettnél. Hónapokra leosztva 533 beteg helyett 707 személyt gyógyítottak, ami azt jelenti, hogy 170 pácienst ingyen láttak el, értük a betegbiztosító egy vasat sem fizetett, de a kórház rájuk pénzt költött. A biztosító 465 000 lejjel maradt adósa a kórháznak. Ilyen körülmények között nagyon nehéz fenntartani és működtetni az egységet – hangsúlyozta a főigazgató. A kezelt betegek fele nem városi, hanem a környező községekből érkezik, és számít a községi elöljárók támogatására – mondotta –, hiszen lehetőség nyílik arra, hogy az önkormányzatok átvállalják az egészségügyi intézmény fenntartási költségeinek egy részét. Javasolta: minden kézdiszéki község lakosonként havonta 50 banival járuljon hozzá a kórház költségeihez, ami szűkösen elég lenne a havi egészségügyi anyagszükségletükre.
A megbeszélésen az is elhangzott, hogy a városi kórházat anyagilag a vízszámla kifizetésével csak a kézdivásárhelyi önkormányzat támogatta. A polgármesterek segítő szándékukról biztosították a kórházigazgatót, de csak jövő évtől tudják megvalósítani az elképzelést, mert az idei költségvetést már elfogadták.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök szerint a kórház vízfogyasztására fordított összeg nem nagy, a kézdivásárhelyi polgármesteri hivatal által alkalmazott bukaresti ügyvéd havonta több pénzt kap, mint évente a kórház. Tamás a megoldást is előadta: a 95-ös törvény lehetővé teszi, hogy a polgármesteri hivatalok közösségfejlesztő egyesületet hozzanak létre egy cél érdekében, ami ez esetben a kórház anyagi támogatása lenne. A jelenlevők Tamás Sándor javaslatára Török Sándort, Kézdi­vásárhely egykori polgármesterét, a megyei útügyi vállalat kereskedelmi igazgatóját megbízták a közösségfejlesztő egyesület bejegyzésével.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 379
szavazógép
2011-05-10: Közélet - Farkas Réka:

Tilos a kapu előtti árusítás

Nagyarányú ellenőrző akcióval kívánja felszámolni a kormány az út szélén, házak kapuja előtt történő zöldség-, gyümölcsárusítást – jelentette be György Ervin prefektus, aki azt is elmondta, a rendőrség Háromszéken is elkezdte az ilyen árusok ellenőrzését.
2011-05-10: Közélet - Fekete Réka:

A lakónegyedi óvodákat iskolákhoz csatolják

Önmagát számolta fel a sepsiszentgyörgyi Gámán János Mezőgazdasági Szakközépiskola azáltal, hogy fegyelmi és szak­mai tekintetben népszerűtlenné vált, ezért a Puskás Tivadar Szakközépiskolához csatolása elkerülhetetlen – véli Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő. Sepsiszentgyörgyön nem csak ez a tanintézmény veszíti el szeptembertől jogi személyiségét, ősztől a lakónegyedi óvodák közül hármat a közeli iskolához csatolnak.